Opodatkowanie pracy za granicą
2007-03-01 14:01
Przeczytaj także: Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36
Podatnik w zapytaniu co do opodatkowania dochodów swoich pracowników uzyskiwanych w innych państwach wyjaśnił, że są oni polskimi rezydentami podatkowymi zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę. Oddelegowani oni są do różnych państw, w szczególności: Niemiec, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, Austrii i Francji. Pracownicy wykonują swoją pracę za granicą, gdzie podlegają opodatkowaniu zgodnie z prawem podatkowym danego państwa oraz z uwzględnieniem zawartych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Znany jest też okres pobytu pracownika w danym państwie i często przekracza 183 dni w roku kalendarzowym. Podatnik uważa, iż jeśli z góry wiadomo, że pobyt pracowników na terytorium państw, w których wykonują oni pracę przekroczy 183 dni w roku, całość wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika, należnego za pracę na terytorium drugiego państwa, zostanie opodatkowana w państwach, w których praca ta jest wykonywana. Ponadto zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku, gdy osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski uzyskuje dochód, który zgodnie z postanowieniami tych umów, może zostać opodatkowany w umawiających się z Polską państwach, Polska zwolni taki dochód od opodatkowania lub zezwoli na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w państwie oddelegowania. Na podstawie takiego stanu faktyczne Ministerstwo Finansów zajęło następujące stanowisko:„(…)Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do art. 4a cytowanej ustawy przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 polsko - niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.
oprac. : Ministerstwo Finansów