Roczna deklaracja podatkowa PIT i CIT - na co zwrócić uwagę?
2025-03-24 12:01
![Roczna deklaracja podatkowa PIT i CIT - na co zwrócić uwagę? [© czarny_bez - Fotolia.com] Roczna deklaracja podatkowa PIT i CIT - na co zwrócić uwagę?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/deklaracja-podatkowa/Roczna-deklaracja-podatkowa-PIT-i-CIT-na-co-zwrocic-uwage-265571-200x133crop.jpg)
Zbliża się termin składania rocznych deklaracji podatkowych za rok 2024 © czarny_bez - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatki 2025 - najważniejsze zmiany i jak się do nich przygotować?
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność jako osoby fizyczne, mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-36L do 30 kwietnia 2025 r. Z kolei spółki kapitałowe oraz inne osoby prawne, które muszą rozliczyć się z podatku dochodowego, składają deklarację CIT-8 do końca marca 2025 roku.Przedsiębiorcy, jak i pozostali podatnicy, mają możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Jeśli przedsiębiorca nie dokona zmiany, w zeznaniu PIT za 2024 r. zostanie automatycznie uwzględniona ta OPP, która była wykorzystywana w poprzednim roku.
Zbliżający się termin składania PIT i CIT wiąże się z istotnymi zmianami w przepisach podatkowych. Warto przygotować się na zmiany dotyczące m.in. kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy zwolnienia z VAT, aby w pełni wykorzystać dostępne ułatwienia i uniknąć ewentualnych sankcji. Co warto wiedzieć?
Nowości w rozliczeniach – kasowy PIT
Od stycznia 2025 roku przedsiębiorcy, którzy składają roczną deklarację podatkową, będą mogli skorzystać z kasowego PIT. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na odroczenie momentu zapłaty podatku dochodowego do chwili, gdy przedsiębiorca otrzyma zapłatę od swojego kontrahenta. Zasadniczo, do tej pory podatek dochodowy płacono w momencie wystawienia faktury lub wykonania usługi, niezależnie od terminu zapłaty.
Kasowy PIT to zmiana, na którą czekało wielu przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy borykają się z opóźnionymi płatnościami. Teraz, podatek będą musieli zapłacić dopiero po otrzymaniu zapłaty, co pozwoli im na lepszą kontrolę nad płynnością finansową – ocenia Beata Tęgowska.
fot. czarny_bez - Fotolia.com
Zbliża się termin składania rocznych deklaracji podatkowych za rok 2024
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność jako osoby fizyczne, mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-36L do 30 kwietnia 2025 r. Z kolei spółki kapitałowe oraz inne osoby prawne, które muszą rozliczyć się z podatku dochodowego, składają deklarację CIT-8 do końca marca 2025 roku.
Zmiany w składce zdrowotnej
2025 rok to też zmiany dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jednym z kluczowych rozwiązań jest obniżenie minimalnej podstawy do wyliczania składki zdrowotnej.
W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz podatkiem liniowym, minimalna składka zdrowotna będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu składki zdrowotne będą niższe, co stanowi korzystną zmianę przede wszystkim dla mikro i małych firm – podkreśla ekspertka Systim.
Podatek od nieruchomości – zmiany w deklaracjach
Zmieniają się również przepisy dotyczące podatku od nieruchomości.
W 2025 roku przedsiębiorcy muszą dostosować swoje deklaracje do nowych definicji obiektów budowlanych ujętych w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ponadto, z uwagi na zmiany, przedsiębiorcy mają prawo złożyć deklarację do 31 marca 2025 roku, jednak dotyczy to tylko tych, którzy w terminie do końca stycznia 2025 roku, złożyli stosowne zawiadomienie aby skorzystać z dłuższego terminu – przypomina Beata Tęgowska.
Zwolnienie z VAT dla małych firm działających w UE
Od 2025 roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w innych krajach UE, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem, że ich roczny obrót nie przekroczył 100 tys. euro. Warunkiem zwolnienia będzie również spełnienie określonych przepisów rejestracyjnych w państwie, w którym firma prowadzi działalność.
W Polsce przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia w innych krajach UE, muszą złożyć zgłoszenie do Drugiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Dzięki temu zwolnieniu małe firmy działające w międzynarodowym obrocie będą mogły uniknąć dodatkowych formalności związanych z VAT-em – informuje ekspertka.
Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych
Od 2025 roku wzrasta także limit przychodów, po przekroczeniu którego firmy będą zobowiązane do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.
Przedsiębiorcy, których roczne przychody przekroczą 2,5 miliona euro (wzrost z 2 milionów euro), będą zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości. Zmiana ta dotyczy przedsiębiorstw, które do tej pory prowadziły uproszczoną ewidencję – wyjaśnia ekspertka w Systim.pl
![Ważne limity dla prowadzących działalność gospodarczą w 2024 roku [© Andrey Popov - Fotolia.com] Ważne limity dla prowadzących działalność gospodarczą w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dzialalnosc-gospodarcza/Wazne-limity-dla-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza-w-2024-roku-263860-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)