Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?
2023-02-20 11:48
Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?
W przypadku faktur korygujących in plus art. 29a ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wskazuje, że taka korekta powinna być rozliczona w okresie, w którym powstała przyczyna wystawienia faktury korygującej. Jeżeli więc korekta in plus jest wynikiem negocjacji ceny i ustalenia przez strony, że sprzedawcy należy się większe wynagrodzenie dla faktur wystawionych w przeszłości, to wówczas faktury korygującej należy ująć w okresie, w którym uzgodniono zwiększenie ceny.Przykład nr 1
Spółka Tukot świadczy usługi księgowe. W dniu 22 grudnia 2022 r. spółka Tukot uzgodniła z jednym ze swych klientów, że zgodzi się on na podwyższenie wynagrodzenia o 10% dla już wystawionych faktur za usługi księgowe świadczone w okresie od stycznia do listopada 2022 r.
W takiej sytuacji spółka Tukot jest uprawniona do wystawienia faktur korygujących in plus odnoszących się do usług księgowych wykonanych w okresie od stycznia do listopada 2022 r. Niezależnie od terminu wystawienia faktur korygujących in plus, spółka Tukot powinna je uwzględnić w rozliczeniu za grudzień 2022 r., ponieważ w tym miesiącu powstała przyczyna wystawienia owych faktur korygujących (doszło do zawarcia porozumienia o zwiększeniu ceny).
Bardziej problematyczna sytuacja wystąpi w przypadku wystawienia faktur korygujących in plus odnoszących się do usług najmu, dla których obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktur, lecz nie później niż w dniu upływu terminu płatności. Powstaje bowiem wątpliwości, czy w przypadku faktur korygujących in plus wystawionych dla usług najmu pierwszeństwo dla określenia terminu ich ujęcia ma przepis o terminie rozliczenia faktur korygujących in plus, czy też może regulacja odnosząca się do momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu.
fot. apops - Fotolia.com
Korekta in plus faktury sprzedaży - jak i kiedy rozliczyć?
Przykład 2
Spółka XYZ w styczniu 2023 r. uzgodniła z jednym ze swoich klientów zwiększenie ceny usług najmu za 2022 r. o 15%. Pracownik spółki XYZ w lutym 2022 r. wystawił faktury korygujące in plus odnoszące się do faktur za najem wystawionych za 2022 r. Po wystawieniu korekt powstała wątpliwość, czy spółka XYZ powinna je uwzględnić w rozliczeniu za styczeń 2023 r. (miesiąc powstania przyczyny korekty), czy też w miesiącu ich wystawienia (w rozliczeniu za luty 2023 r.).
W celu rozstrzygnięcia problemu opisanego w przykładzie nr 2 należy zwrócić uwagę, że regulacja dotycząca sposobu ujmowania faktur korygujących powinna być traktowana jako unormowanie szczególne w stosunku do przepisów o momencie powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu. W przepisie art. 29a ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma przewidzianych żadnych wyjątków od zawartej tam reguły ujmowania korekt in plus. Tym samym, w opisanej sytuacji decydujące znaczenia dla momentu ujęcia faktur korygujących in plus powinien mieć moment powstania przyczyny korekty. Skoro więc przyczyna wystawienia faktur korygujących in plus zaistniała w styczniu 2023 r., to spółka XYZ powinna faktury korygujące, o których mowa w przykładzie nr 2 uwzględnić w rozliczeniu za styczeń 2023 r.
Piotr Paszek, doradca podatkowy, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich, Partner w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp. k.
oprac. : Piotr Paszek / TAXEO Komorniczak i Wspólnicy s.k.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)