Polski Ład: przychody z najmu opodatkowane tylko ryczałtem ewidencjonowanym
2021-09-07 13:51
Najem mieszkania będzie możliwy tylko na ryczałcie ewidencjonowanym © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski Ład czyli jak ustawodawca chce zarobić na rynku wynajmu mieszkań
Ustawa o PIT wskazuje, że dochody osiągane przez podatników ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, tj. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT skalą podatkową, chyba że podatnicy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym – por. art. 9a ust. 6 ustawy o PIT).Ustawa o PIT wskazuje na opodatkowanie skalą podatkową co jest równoznaczne z tym, że podatnicy w kosztach uzyskania przychodów mogą uwzględniać wydatki związane z takim najmem, jak chociażby wykonywane remonty, zakup wyposażenia, płacone odsetki od kredytu czy odpisy amortyzacyjne.
W przypadku wyboru ryczałtu ewidencjonowanego podatek jest płacony od uzyskanego z najmu/dzierżawy przychodu wg 8,5% stawki podatku, a gdy przychody takie w skali roku przekraczają 100.000 zł – nadwyżkę ponad ten limit trzeba opodatkować 12,5% stawką ryczałtu.
W przypadku wynajmu kilku/kilkunastu nieruchomości fiskus uznawał podatnika nie za trudniącego się najmem prywatnym, a przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie najmu. Sprawę tę ostatecznie rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny uchwałą z 24 maja 2021 r. uznając, że to w gestii podatnika pozostaje określenie (przez jego zachowanie), w jaki sposób najem chce rozliczać. Rozstrzygnięcie to jest bardzo istotne, bowiem do końca 2020 r. wynajem/dzierżawa nieruchomości w ramach działalności gospodarczej pozbawiał prawa do ryczałtu ewidencjonowanego. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule Wynajem wielu nieruchomości poza działalnością gospodarczą?. Obecnie, z uwagi na objęcie ryczałtem również przychodów firmowych z najmu nieruchomości, traci ona na znaczeniu, ale nie całkowicie. Należy bowiem pamiętać, że najem prywatny w odróżnieniu od działalności gospodarczej nie skutkuje bowiem dla przykładu powstaniem tytułu do ubezpieczeń w ZUS.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Najem mieszkania będzie możliwy tylko na ryczałcie ewidencjonowanym
Polski Ład, nowe zasady
Zgodnie z propozycjami wynikającymi z Polskiego Ładu, ustawodawca chce ograniczyć dostępne obecnie sposoby rozliczania przychodów z prywatnego najmu. Jedyną dostępną formą opodatkowania ma być tutaj ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Nie zmienią się przy tym zasady opodatkowania ryczałtem takich przychodów. W dalszym ciągu zatem opodatkowany będzie uzyskiwany z najmu przychód, a stawka podatku wyniesie 8,5% tego przychodu do jego wartości 100.000 zł, a ponad ten limit podatnik będzie musiał oddać fiskusowi 12,5% podatku. Zgodnie z projektem przepisów przejściowych oświadczenia złożone przez jednego z małżonków o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z najmu przez jednego z nich na potrzeby PIT, będą traktowane jak oświadczenia złożone na podstawie przepisów ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym.
Co za tym idzie małżonkowie, którzy przed wejściem w życie zmian, korzystali z zasady opodatkowania całości dochodów przez jednego z nich na podstawie ustawy o PIT, będą nadal korzystać z tej zasady przy opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków ryczałtem ewidencjonowanym – nie będzie tutaj konieczne złożenie nowego oświadczenia.
Na tym niestety nie koniec. Kolejna niekorzystna zmiana to zabranie podatnikom prawa do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych i to bez względu na to, czy te będą wynajmowane czy też wykorzystywane w działalności gospodarczej (w tym poprzez ich oddanie w najem). Od przyszłego roku prawo do takiej amortyzacji zostanie zabrane wszystkim. Ustawodawca bowiem stwierdził, że owa amortyzacja zbyt mocno obniża podatki. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule Polski Ład: domu czy mieszkania już nie zamortyzujesz.
Nowe regulacje mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)