Podział i sprzedaż gruntu nie wpływa na podatek dochodowy
2021-04-15 13:38
Podatnik może dowolnie dysponować swoim majątkiem © yanikap - Fotolia.com
Przeczytaj także: Domek letniskowy z ulgą mieszkaniową
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Postanowieniem sądu z dnia 16 lipca 2013 r. wnioskodawczyni nabyła spadek po zmarłym w dniu 13 kwietnia 2013 r., na który składały się m.in. działki gruntu. Jedną z nich, działkę o powierzchni 1,0012 ha wnioskodawczyni otrzymała na wyłączność.
Następnie na mocy postanowienia i decyzji wójta z 2020 r., wydanych na podstawie wniosku zainteresowanej, powyższa działka została podzielona na 9 mniejszych działek, z których 5 wnioskodawczyni zamierza sprzedać w 2021 r.
Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy od sprzedaży tych działek, stanowiących jej majątek prywatny, a nabytych w spadku, będzie musiała zapłacić podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
fot. yanikap - Fotolia.com
Podatnik może dowolnie dysponować swoim majątkiem
Stosownie zaś do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Przepis ten rozstrzyga zatem, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku, pięcioletni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę, czyli ojca Wnioskodawczyni.
W konsekwencji, z uwagi na bezsprzeczny upływ tego czasu, sprzedaż nieruchomości w 2021 r. nie będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a na Wnioskodawczyni nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z dokonaną sprzedażą działek.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)