Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?
2021-03-29 13:36
Kasa fiskalna może obsługiwać kilka punktów sprzedaży © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?
Załóżmy że Pan Piotr posiada sklep, w którym handluje odzieżą od poniedziałku do soboty. Dodatkowo 2 niedziele w miesiącu sprzedaje swoje towary na pobliskim targowisku. Czy w takiej sytuacji musi posiadać odrębną kasę fiskalną dla sprzedaży odzieży w sklepie i odrębną (mobilną) dla sprzedaży na targowisku?Obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Na tym rola tego przepisu prawa jednak się nie kończy. Wskazuje on bowiem również na szereg innych praw i obowiązków podatników związanych z ewidencjonowaniem sprzedaży na urządzeniu fiskalnym.
I tak w art. 111 ust. 3 pkt 1 ustawodawca wskazał, że podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej są obowiązani m.in. wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:
a) w postaci papierowej lub
b) za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.
Par. 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących dodaje zaś, że podatnicy tacy są obowiązani również do wystawiania raportów fiskalnych po zakończeniu sprzedaży za dany dzień (czyli raportu dobowego), nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.
Z przytoczonych regulacji wynika zatem, że bez względu na miejsce, w którym jest dokonywana sprzedaż na rzecz przysłowiowego Kowalskiego (czyli tutaj sklep bądź stoisko targowe), ta winna każdorazowo być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej w momencie jej dokonania.
Obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej jest ściśle skorelowany z momentem powstania obowiązku podatkowego. Przypomnijmy, że ten co do zasady powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru czy wykonania usługi (por. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).
Idąc dalej, par. 25 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wskazuje, że paragon fiskalny powinien zawierać m.in. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. Tożsamy obowiązek wynika z par. 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Kasa fiskalna może obsługiwać kilka punktów sprzedaży
Ustawodawca nie wymaga zatem przyporządkowania kasy fiskalnej tylko do jednego punktu sprzedaży. Ważne jest jedynie to, aby kasa ta wskazywała informacje w zakresie adresu punktu sprzedaży bądź w przypadku sprzedaży prowadzonej w punktach niestałych – adresu podatnika (czyli miejsca jego zamieszkania lub siedziby) oraz to, aby na kasie została ujęta każda sprzedaż na rzecz Kowalskiego.
Reasumując jeżeli Pan Piotr z naszego przykładu jest w stanie zapewnić zaewidencjonowanie każdej takiej sprzedaży na urządzeniu fiskalnym, czyli mówiąc innymi słowy, nie będzie prowadził sprzedaży w tym samym czasie w dwóch punktach, nie ma przeszkód, aby obroty z obydwu miejsc sprzedaży były ewidencjonowane na jednej kasie fiskalnej. Jeżeli spełnienie tych warunków nie będzie możliwe, konieczny będzie zakup drugiej kasy rejestrującej.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)