Kredyt podatkowy
2006-08-04 13:35
Przeczytaj także: Uproszczona forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej
Kredyt podatkowy polega na tym, że przez rok jesteś zwolniony z płacenia podatku dochodowego, który następnie spłacasz w ratach przez następnych 5 lat. Jeżeli po raz pierwszy rozpocząłeś prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, możesz być zwolniony z obowiązku comiesięcznego odprowadzania zaliczek na podatek oraz składania urzędom skarbowym deklaracji miesięcznych z tytułu tej działalności, w roku podatkowym następującym:- bezpośrednio po roku, w którym rozpocząłeś prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo
- dwa lata po roku, w którym rozpocząłeś prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona przez mniej niż 10 miesięcy.
Aby skorzystać z kredytu podatkowego, musisz jednak spełnić szereg dodatkowych warunków. Zwolnienie to dotyczy podatników, którzy:
- w okresie poprzedzającym rok korzystania z tego zwolnienia osiągnęli przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej średniomiesięcznie w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty co najmniej 1 000 euro, przeliczonej według średniego kursu euro, ogłaszanego przez NBP, z ostatniego dnia roku poprzedzającego rok rozpoczęcia tej działalności,
- od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej do dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia, byli małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, a w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia zatrudniali, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty,
- w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie wykorzystują środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także innych składników majątku, o których mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - o znacznej wartości - udostępnionych im nieodpłatnie przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, wykorzystywanych uprzednio w działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby i stanowiących ich własność,
- złożyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o korzystaniu z tego zwolnienia; oświadczenie składa się w formie pisemnej w terminie do dnia 31 stycznia roku podatkowego, w którym podatnik będzie korzystał z tego zwolnienia.
Istnieją jednak sytuacje, kiedy wybór kredytu podatkowego może okazać się dla Ciebie nieopłacalny. Będzie tak w przypadku rozwoju Twojej firmy, a zatem w sytuacji gdy przewidujesz, że Twoje dochody w następnych latach mogą osiągnąć wyższy przedział skali podatkowej.
Miej jednak na uwadze, że skorzystanie z kredytu podatkowego wiąże się również z pewnymi zobowiązaniami, m.in. po skorzystaniu z tej ulgi powinieneś prowadzić działalność przez co najmniej 5 kolejnych lat. Jeżeli ich nie dopełnisz, utracisz prawo do ulgi i będziesz musiał zapłacić podatek za rok korzystania z kredytu podatkowego wraz z odsetkami za zwłokę.
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
![Kto odpowiada za długi podatkowe podatnika? [© whitelook - Fotolia.com] Kto odpowiada za długi podatkowe podatnika?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ordynacja-podatkowa/Kto-odpowiada-za-dlugi-podatkowe-podatnika-226150-150x100crop.jpg)
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy