Sprzedaż prywatnych działek - zwolnienie z VAT?
2011-08-16 06:50
Przeczytaj także: Sprzedaż prywatnych działek budowlanych a podatek VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Na podstawie spadku z 1998 r. podatniczka otrzymała spadek po mężu, który obejmuje działkę budowlaną. Podatniczka wydzieliła z niej trzy mniejsze działki z zamiarem zbycia. Zadała pytanie, czy ich sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów (w tym przypadku gruntów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Jeżeli podmiot dokonuje sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę, a okoliczności nie wskazują, że czynności te wykonywane są z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to nie można stwierdzić, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.
Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż na podstawie postanowienia o spadku z 1998 roku Wnioskująca otrzymała po mężu spadek obejmujący działkę budowlaną, która może być przeznaczona na cele budowlane. Zainteresowana nie jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT, nie posiadała i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego. Wnioskodawczyni również nie dokonywała i nie dokonuje sprzedaży produktów rolnych. Przedmiotowy grunt nie był udostępniony odpłatnie bądź nieodpłatnie innym osobom (dzierżawa, użyczenie). Wnioskująca dokonywała wcześniej sprzedaży działek, a sprzedaż ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W chwili obecnej opisany we wniosku grunt jest dzielony na mniejsze działki.
W przedmiotowej sprawie uznać należy, iż Wnioskująca dokonując sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału nieruchomości stanowiącej majątek osobisty, który nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej (w tym w działalności rolniczej) nie działa w charakterze podatnika, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ze względu bowiem na sposób nabycia przedmiotowej nieruchomości w formie spadku, należy uznać, iż intencją Zainteresowanej w momencie nabycia gruntu nie był zamiar ich odsprzedaży.
Wobec powyższego stwierdzić należy, że sprzedaż wymienionych działek budowlanych wchodzących w skład majątku osobistego Zainteresowanej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Wnioskująca dokonując ich sprzedaży korzysta z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem.
Zauważyć ponadto należy, że ustawa o podatku VAT rozróżnia czynności niepodlegające opodatkowaniu - do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT oraz czynności zwolnione z opodatkowania, do których przepisy te mają zastosowanie.
Jak stwierdzono wyżej, czynność sprzedaży przez Wnioskującą wymienionych działek budowlanych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w związku z czym nie mają tu zastosowania przepisy ustawy o podatku VAT. Zatem przy ich sprzedaży Wnioskująca nie może skorzystać ze zwolnień od podatku VAT, które określone zostały w tych przepisach.
Wobec powyższego, ponieważ zdaniem Zainteresowanej sprzedaż działek w przedstawionym stanie faktycznym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, Jej stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów