eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek dochodowy (CIT) zostanie zaprojektowany na nowo?

Podatek dochodowy (CIT) zostanie zaprojektowany na nowo?

2020-06-01 12:04

Podatek dochodowy (CIT) zostanie zaprojektowany na nowo?

Całkiem nowy podatek dochodowy w 2021 r.? ©  Serg Nvns - Fotolia.com

Rok 2021 zapowiada się rewolucyjnie dla małych, a z czasem i dla średnich firm w Polsce. Podatek dochodowy przestanie stanowić przeszkodę w prowadzeniu działalności, a jego obliczanie stanie się całkowicie niepotrzebne. Marzenie, czy dająca się przewidzieć przyszłość - szczegóły dotyczące planów polskiego rządu znajdziecie w tym artykule.

Przeczytaj także: Hipotetyczne odsetki w rozliczeniu CIT

Polska przyjęła właściwą i bardzo korzystną politykę dotyczącą innowacji w systemie podatkowym. Często stosowane są tu rozwiązania, które sprawdziły się w gospodarkach innych państw świata. Powszechnie przecież wiadomo, że koło zostało już wynalezione, wystarczy po prostu przeanalizować czyjeś doświadczenie i właściwie je wykorzystać.

Teraźniejszość i przyszłość


Obecnie, bez analizy szczegółów i wyjątków, sytuacja z podatkiem dochodowym przedstawia się następująco. Osoby prawne prowadzące działalność na ogólnych zasadach płacą podatek dochodowy w wysokości 19%, podczas gdy małe firmy i nowo utworzone przedsiębiorstwa o obrotach do 1,2 mln euro rocznie obowiązuje stawka w wysokości 9%.

W 2021 r. podatek dochodowy czekają kardynalne zmiany, początkowo na poziomie mikro i małych przedsiębiorstw, a w późniejszym czasie zmiany dotkną też średnich przedsiębiorstw. Planuje się zmianę sposobu opodatkowania, aby przedsiębiorstwa nie musiały płacić podatku z funduszy przeznaczonych na dalsze inwestycje w działalność gospodarczą. W przypadku podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy wynik finansowy podlegać będzie opodatkowaniu zgodnie z obowiązującą stawką.

Z powodzeniem stosuje to rozwiązanie od ponad 20 lat Estonia. Dlatego też planowane zmiany otrzymały nieoficjalną nazwę „podatek estoński”. Podobny system od niedawna działa również w Gruzji i na Litwie, a także w Niemczech i Szwecji. Dodatkowym elementem projektu jest możliwość zastosowania przyspieszonej metody amortyzacji środków trwałych, a nawet jednorazowego przypisania ich wartości do wydatków. Ten krok pozwoli przedsiębiorstwom inwestować w środki materialne i techniczne, co podniesie jakość poziomu działalności.

fot. Serg Nvns - Fotolia.com

Całkiem nowy podatek dochodowy w 2021 r.?

Model estoński - to na jego podstawie polski ustawodawca chce na nowo określić zasady rozliczania się z podatku dochodowego. Rozwiązanie to ma przynieść wymierne korzyści: zwiększenie nakładów na inwestycje czy spadek czasu (a co za tym idzie i kosztów) potrzebnego na wyliczenie podatku dochodowego. Najpierw zmiany mają objąć mniejsze firmy.


Z punktu widzenia ekonomii


Wprowadzenie „podatku estońskiego” oznacza, że wpływy z podatku dochodowego do budżetu państwa będą początkowo niższe. I dopiero w ciągu kilku lat oczekuje się jego wzrostu. W końcu ten krok stanowi inwestycję, ponieważ pozwoli małym firmom na rozwój.
W liczbach sytuacja wygląda następująco: wpływy z podatku dochodowego w Polsce wynoszą 5,6% wszystkich wpływów z podatków, w Estonii - 5,3%, w stosunku do PKB odpowiednio 1,9% i 1,8%. Według wstępnych szacunków w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów do budżetu państwa wpływnie o 3,5 mld zł mniej, co wydaje się znaczną kwotą, szczególnie w świetle strat spowodowanych kwarantanną. Zwrotu „inwestycji” należy oczekiwać nie wcześniej niż za kilka lat, ponieważ cały rok 2021 będzie miał na celu wyjście z kryzysu.

Podatek dochodowy a administracja


Poza tym, że wraz z przyjęciem nowych standardów przedsiębiorcy będą mieli większą swobodę działania i możliwości, będą także mieli mniej pracy związanej z obliczaniem podatku dochodowego. Zauważyć należy, iż w obecnych warunkach poza obowiązkiem obliczania i opłacania podatków, przedsiębiorcy zobowiązani są do opracowywania i wysyłania raportów. Zazwyczaj zajmuje się tym biuro rachunkowe, co łączy się z dodatkowymi kosztami.

Z przeprowadzonych badań wynika, że potrzeba średnio 5 godzin, aby obliczyć wysokość rocznego podatku w estońskich przedsiębiorstwach, podczas gdy w Polsce poświęca się na to średnio 59 godzin. Ponadto wraz z przyjęciem innowacji zmniejszy się obciążenie administracyjne państwa, co oznacza oszczędność środków podatników.

Inne plany na przyszłość


Oprócz doświadczeń sąsiedniej Estonii polski rząd zwrócił uwagę na to, iż systemy podatkowe Malezji, Singapuru, Korei Południowej i innych krajów azjatyckich również stanowią interesującą alternatywę do wdrożenia. Na przykład istnieje wiele programów dotacji na rzecz rozwoju i automatyzacji produkcji wraz z zachętami podatkowymi, w których procent podatku dochodowego ma odwrotną progresję, to znaczy zmniejsza się proporcjonalnie do wzrostu produkcji. Wszystkie te środki razem stymulują działalność przedsiębiorstw, co wzmacnia gospodarkę kraju.

Projekt już w tym kwartale


Pierwszy etap wdrożenia powyższych zmian, a mianowicie przygotowanie projektu, zaplanowano na drugi kwartał 2020r. Oznacza to, że już wkrótce okaże się, czy wszystkie plany wejdą w życie bez względu na kwarantannę. Ogólnie rzecz biorąc, projekt jest bardzo obiecujący i na pewno przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i państwu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: