Odliczenie VAT od usług gastronomicznych
2020-05-18 13:26
![Odliczenie VAT od usług gastronomicznych [© laplateresca - Fotolia.com] Odliczenie VAT od usług gastronomicznych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/faktura-VAT/Odliczenie-VAT-od-uslug-gastronomicznych-229510-200x133crop.jpg)
Od spotkania w restauracji VAT nie odliczysz © laplateresca - Fotolia.com
Przeczytaj także: Alkohol na spotkaniu biznesowym a koszty uzyskania przychodów
Od 18 maja 2020 r. mogą wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, czy kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe, siłownie, kluby fitness. Zarówno restauracje, jak i fryzjerzy czy kosmetyczki, będą objęci rygorem sanitarnym. Dla przykładu w kasynach będzie mogła być 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Co się natomiast tyczy salonów fryzjerskich, w tych będą mogli przebywać wyłącznie obsługiwani klienci. Nieczynne będą poczekalnie.Do restauracji nie wejdzie natomiast więcej niż jedna osoba (z wyłączeniem obsługi) na 4 metry kwadratowe powierzchni sali (czy ogródka), w której są oni obsługiwani. I oczywiście – na czas spożycia posiłku czy napoju, będzie można zdjąć maseczkę.
Wszystko zatem powoli, choć z restrykcjami, wraca do normalności, w tym także spotkania biznesowe, które często odbywają się w lokalach gastronomicznych. Koszt poczęstunku podczas takiego spotkania, gdy nie ma on znamion wystawności (nie pełni funkcji reprezentacji), można uwzględnić w rachunku podatkowym. Tyczy się to jednak podatku dochodowego, a nie VAT – mimo że i ten podatek przy usłudze gastronomicznej/restauracyjnej jest naliczany. Dlaczego?
fot. laplateresca - Fotolia.com
Od spotkania w restauracji VAT nie odliczysz
Poniedziałek, 18 maja to dzień, w którym na nowo otwarte zostają lokale gastronomiczne. Ilość klientów znajdujących się w takim lokalu będzie jednak odgórnie ograniczona. W tym czasie warto przypomnieć, że spotkania biznesowe organizowane w restauracji można zaliczyć do kosztów podatkowych. Niestety od zakupu usług gastronomicznych ustawodawca nie pozwala odliczyć VAT.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, odliczenia tego podatku nie stosuje się bowiem do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątek nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Jest to zatem jedno z kilku odstępstw od ogólnego prawa podatników wyrażonego w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi służą działalności opodatkowanej, możliwe jest odliczenie podatku VAT od takich zakupów. Co przy tym niezwykle ważne, ograniczenie to stosuje się nie tylko w przypadku bezpośredniego skonsumowania takich usług przez nabywcę, ale także wówczas, gdy są one nabyte w celu dalszej odsprzedaży (z wyjątkiem wyżej wskazanym).
Kwestię ograniczenia prawa do odliczenia VAT w gastronomi wyjaśniał m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.189.2020.1.IK, gdzie wnioskodawca prowadził hotel oraz nabywał dla swoich klientów usługi gastronomiczne od restauracji mieszczącej się w tym samym budynku, które następnie refakturował na tych klientów. Sam zainteresowany zatem nie spożywał/konsumował tych posiłków (jak też jego pracownicy), tylko dalej je odsprzedawał.
Dyrektor KIS w swoim rozstrzygnięciu przytoczył wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 2 maja 2019 r., sygn. C-225/18 Grupa Lotos, w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, które są refakturowane na rzecz innych podatników. Organ wskazał, że w orzeczeniu tym TSUE dokonał rozróżnienia na dwie sytuacje: tzn. dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych i gastronomicznych, wykorzystywanych w późniejszym etapie do świadczenia usług turystyki oraz nie wykorzystywanych w tego typu działalności. Jedynie w tym pierwszym przypadku TSUE przyznał, że podatnik może odliczyć od takich zakupów VAT.
Innych odstępstw od tego wyłączenia nie ma. W związku z powyższym przedsiębiorca zapraszający swojego kontrahenta na spotkanie biznesowe do restauracji, gdzie podczas rozmów nastąpi konsumpcja usług gastronomicznych, VAT od nich nie odliczy, mimo że służą one działalności opodatkowanej tym podatkiem.
![Firma hotelarska może odliczyć VAT od usług gastronomicznych [© pixabay.com] Firma hotelarska może odliczyć VAT od usług gastronomicznych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/faktura-VAT/Firma-hotelarska-moze-odliczyc-VAT-od-uslug-gastronomicznych-238901-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)