Odliczenie VAT od usług gastronomicznych
2020-05-18 13:26
Od spotkania w restauracji VAT nie odliczysz © laplateresca - Fotolia.com
Przeczytaj także: Alkohol na spotkaniu biznesowym a koszty uzyskania przychodów
Od 18 maja 2020 r. mogą wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, czy kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe, siłownie, kluby fitness. Zarówno restauracje, jak i fryzjerzy czy kosmetyczki, będą objęci rygorem sanitarnym. Dla przykładu w kasynach będzie mogła być 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Co się natomiast tyczy salonów fryzjerskich, w tych będą mogli przebywać wyłącznie obsługiwani klienci. Nieczynne będą poczekalnie.Do restauracji nie wejdzie natomiast więcej niż jedna osoba (z wyłączeniem obsługi) na 4 metry kwadratowe powierzchni sali (czy ogródka), w której są oni obsługiwani. I oczywiście – na czas spożycia posiłku czy napoju, będzie można zdjąć maseczkę.
Wszystko zatem powoli, choć z restrykcjami, wraca do normalności, w tym także spotkania biznesowe, które często odbywają się w lokalach gastronomicznych. Koszt poczęstunku podczas takiego spotkania, gdy nie ma on znamion wystawności (nie pełni funkcji reprezentacji), można uwzględnić w rachunku podatkowym. Tyczy się to jednak podatku dochodowego, a nie VAT – mimo że i ten podatek przy usłudze gastronomicznej/restauracyjnej jest naliczany. Dlaczego?
fot. laplateresca - Fotolia.com
Od spotkania w restauracji VAT nie odliczysz
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, odliczenia tego podatku nie stosuje się bowiem do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątek nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Jest to zatem jedno z kilku odstępstw od ogólnego prawa podatników wyrażonego w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi służą działalności opodatkowanej, możliwe jest odliczenie podatku VAT od takich zakupów. Co przy tym niezwykle ważne, ograniczenie to stosuje się nie tylko w przypadku bezpośredniego skonsumowania takich usług przez nabywcę, ale także wówczas, gdy są one nabyte w celu dalszej odsprzedaży (z wyjątkiem wyżej wskazanym).
Kwestię ograniczenia prawa do odliczenia VAT w gastronomi wyjaśniał m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.189.2020.1.IK, gdzie wnioskodawca prowadził hotel oraz nabywał dla swoich klientów usługi gastronomiczne od restauracji mieszczącej się w tym samym budynku, które następnie refakturował na tych klientów. Sam zainteresowany zatem nie spożywał/konsumował tych posiłków (jak też jego pracownicy), tylko dalej je odsprzedawał.
Dyrektor KIS w swoim rozstrzygnięciu przytoczył wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 2 maja 2019 r., sygn. C-225/18 Grupa Lotos, w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, które są refakturowane na rzecz innych podatników. Organ wskazał, że w orzeczeniu tym TSUE dokonał rozróżnienia na dwie sytuacje: tzn. dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług noclegowych i gastronomicznych, wykorzystywanych w późniejszym etapie do świadczenia usług turystyki oraz nie wykorzystywanych w tego typu działalności. Jedynie w tym pierwszym przypadku TSUE przyznał, że podatnik może odliczyć od takich zakupów VAT.
Innych odstępstw od tego wyłączenia nie ma. W związku z powyższym przedsiębiorca zapraszający swojego kontrahenta na spotkanie biznesowe do restauracji, gdzie podczas rozmów nastąpi konsumpcja usług gastronomicznych, VAT od nich nie odliczy, mimo że służą one działalności opodatkowanej tym podatkiem.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)