Śmierć rolnika: sprzedaż płodów rolnych i maszyn w podatku VAT
2019-11-28 12:38
Przeczytaj także: Firma i gospodarstwo rolne: faktury, ewidencje i deklaracje VAT
Z ust. 2 tegoż artykułu wynika, że do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a. transakcji związanych z nieruchomościami,
b. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c. usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
W myśl art. 113 ust. 13 ustawy, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:
1. dokonujących dostaw:
a. towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
b. towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
• energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
• wyrobów tytoniowych,
• samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
c. budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
d. terenów budowlanych,
e. nowych środków transportu,
f. następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:
• preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
• komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
• urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
• maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),
g. hurtowych i detalicznych części do:
• pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
• motocykli (PKWiU 45.4);
2. świadczących usługi:
a. prawnicze,
b. w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c. jubilerskie,
d. ściągania długów, w tym factoringu;
3. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 10 lit. a ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o nowych środkach transportu – rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Przy czym, z art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1990, z późn. zm.) wynika, że pod pojęciem pojazdu należy rozumieć środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane.(…)
Analiza opisu sprawy oraz przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że – jak Pani słusznie uznała – przy sprzedaży zebranych płodów rolnych (zboża) z gospodarstwa rolnego będzie zwolniona od podatku. Należy jednak podkreślić, że podstawą tego zwolnienia – wbrew stanowisku zawartemu we wniosku – nie będzie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ale art. 43 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Należy bowiem jeszcze raz wskazać, że zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Skoro – jak wynika z treści wniosku – sprzedaży zebranych płodów rolnych (zboża) będzie Pani dokonywała działając w charakterze rolnika ryczałtowego, to należy uznać, że spełnione będą warunki podmiotowo-przedmiotowe zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.(…)
W związku z tym, że – jak już zauważono – innego rodzaju działalność, niż działalność rolnicza zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nie uprawnia go do zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, rozpatrując kwestę zwolnienia od podatku sprzedaży przez Panią maszyn i urządzeń (kombajnu, ciągnika ZETOR, ciągnika CASE, opryskiwacza, siewnika, agregatu, zbiornika na paliwo) oraz gruntów rolnych opisanych we wniosku, należy wziąć pod uwagę zapisy art. 113 ustawy.
W kontekście wątpliwości Pani dotyczącej zwolnienia od podatku, na podstawie art. 113 ustawy, sprzedaży ww. towarów w pierwszej kolejności należy stwierdzić, że – wbrew Pani stanowisku – w pierwszym roku, w którym będzie dokonywana ta sprzedaż, nie będzie miało zastosowania zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu. W tym przypadku bowiem – nawet jeżeli, jak wynika z opisu sprawy, przedmiotem sprzedaży nie będą tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 wskazanej ustawy, ani nowe środki transportu w rozumieniu art. 2 pkt 10 lit. a tej ustawy – zagadnienie zwolnienia może być rozpatrywane jedynie w kontekście zapisów art. 113 ust. 9 i ust. 10 ustawy.
Skoro okoliczności sprawy nie wskazują, że przed planowaną obecnie sprzedażą przedmiotowych towarów prowadziła Pani działalność gospodarczą inną niż rozpoczęta w 2019 r. działalność rolnicza, a pierwszej sprzedaży planuje Pani dokonać „jesienią 2019 r.”, to w tym przypadku nie można rozpatrywać – jak wymaga tego art. 113 ust. 1 ustawy – czy u takiego podatnika „wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł”.
W konsekwencji należy uznać, że – w świetle art. 113 ust. 9 ustawy – zwolniona od podatku w pierwszym roku sprzedaży będzie jedynie sprzedaż ww. towarów dokonywana przez Panią (jako podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy), do wartości sprzedaży nieprzekraczającej, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym (tu 2019 r.), kwoty określonej w ust. 1 tego artykułu.
Jeżeli jednak wartość tej sprzedaży przekroczy ww. limit, zwolnienie – zgodnie z art. 113 ust. 10 ustawy – straci moc począwszy od czynności, którą go przekroczono.
Natomiast dokonując sprzedaży przedmiotowych towarów w latach następnych będzie mogła Pani korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, jedynie w sytuacji, gdy wartość sprzedaży (bez podatku) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)