eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćOszczędności dzięki podpisie na fakturze

Oszczędności dzięki podpisie na fakturze

2006-07-04 14:10

Jak dobrze wiesz, od jakiegoś czasu nie ma obowiązku podpisywania faktury VAT. Złożenie takiego podpisu może jednak być korzystne dla Twojej firmy. Zaoszczędzisz, w przypadku gdy Twój kontrahent nie uiści zapłaty i będziesz dochodził należności na drodze sądowej.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Podpis odbiorcy na fakturze VAT oznacza jej akceptację, która z kolei jest koniecznym warunkiem, aby na podstawie faktury uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Dzięki temu możesz skorzystać!

Rozpatrzenie sprawy w trybie nakazowym zapewni Ci bowiem:
  • niższe koszty postępowania – składając pozew, uiścisz 1/4 opłaty sądowej należnej od pozwu w postępowaniu zwykłym,
  • oszczędność czasu – wydanie nakazu zapłaty następuje na posiedzeniu niejawnym bez przeprowadzenia rozprawy, z założenia – ten tryb postępowania cechuje szybkość – sąd nie wzywa dłużnika i nie wysłuchuje go na rozprawie, a o tym, że w sądzie toczyła się sprawa, dłużnik może dowiedzieć się dopiero w momencie otrzymania nakazu zapłaty.

Pamiętaj!
Jeżeli nie podpisałeś z kontrahentem umowy lub nie dysponujesz dowodem wydania towarów (albo świadczenia usług), podpisana przez dłużnika faktura VAT może stanowić dla Ciebie jedyny dowód dokonania dostawy czy wykonania usługi.

Twój kontrahent nie ma obowiązku podpisania faktury, wobec czego złożenie podpisu może wynikać tylko z jego dobrej woli. Nie możesz zatem zmuszać go do podpisania faktury, ale możesz go do tego nakłonić.

Miej na uwadze, że również podpis wystawcy przynosi korzyści odbiorcy faktury. Zapewnia bowiem większe możliwości dochodzenia odszkodowań, głównie w przypadku gdy wystawca nie ujął faktury w rejestrach VAT i wypiera się faktu jej wystawienia.

Istnieje jednak sposób na to, by faktura, mimo że nie została podpisana przez Twojego dłużnika, mogła być dowodem w sądzie i stanowić podstawę do wydania nakazu zapłaty.


Tekst pochodzi z biuletynu „Oszczędności w firmie”.

oprac. : Oszczędności w firmie Oszczędności w firmie

Więcej na ten temat: faktura, faktura VAT, podpis na fakturze

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: