Do skarbówki nowy JPK_VAT zamiast deklaracji i kary finansowe
2019-03-18 11:27
![Do skarbówki nowy JPK_VAT zamiast deklaracji i kary finansowe [© marjan4782 - Fotolia.com] Do skarbówki nowy JPK_VAT zamiast deklaracji i kary finansowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatki/Do-skarbowki-nowy-JPK-VAT-zamiast-deklaracji-i-kary-finansowe-216306-200x133crop.jpg)
Idą zmiany w JPK: nowa struktura i kary finansowe za błędy © marjan4782 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża w nowym JPK_VAT z deklaracją
Czym jest JPK_VDEK?
Według aktualnych przepisów czynny podatnik VAT ma obowiązek przesyłania do Urzędu Skarbowego JPK_VAT co miesiąc. Plik zawiera informację o podatku należnym oraz naliczonym, wynikającym z prowadzonych ewidencji. Oprócz tego podatnicy mają obowiązek prowadzenia rejestrów i przesyłania deklaracji VAT za wybrane okresy rozliczeniowe. Taki system jest uciążliwy szczególnie dla podatników, którzy rozliczają się z tego podatku kwartalnie.
fot. marjan4782 - Fotolia.com
Idą zmiany w JPK: nowa struktura i kary finansowe za błędy
W połowie roku ma nastąpić zmiana w zakresie struktury JPK_VAT. Nowy rejestr ma zastąpić bowiem także składaną deklarację VAT, co niewątpliwie ułatwi obecne rozliczenia. Z drugiej strony za błędy w przesłanym pliku fiskus będzie nakładał na podatnika kary finansowe w wysokości 500 zł
Pozycje z deklaracji VAT-7/7K zostaną przeniesione do części nowej struktury, a następnie połączone z danymi z pliku JPK_VAT. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca prześle jeden dokument elektroniczny – będzie to więc duże ułatwienie szczególnie dla tych, którzy teraz rozliczają się z VAT kwartalnie, a JPK_VAT muszą wysyłać co miesiąc.
Kolejnym uproszczeniem będzie likwidacja załączników VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT oraz wniosków występujących w standardowych deklaracjach.
Kara za błędy w JPK_VDEK
Nowy rodzaj JPK, zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów, może się jednak wiązać z karami dla przedsiębiorców. W przypadku stwierdzenia w przesłanej ewidencji błędów czy danych niezgodnych ze stanem faktycznym, lub w przypadku zmiany danych zawartych w tej ewidencji, przedsiębiorca jest obowiązany przesłać niezwłocznie korektę JPK_VDEK.
Przepisy nie stwierdzają jednoznacznie, co jest nieprawidłowością podlegającą karze – w praktyce może więc być nią pomyłka w numerze faktury czy literówka w nazwie kontrahenta. Decyzja o nałożeniu kary należy do naczelnika, który wcześniej powinien wezwać do przesłania korekty ewidencji, wskazując przy tym błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym.
Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)