Zmiany podatkowe 2019: opodatkowanie obrotu wirtualną walutą
2018-12-06 13:42
W 2019 r. podatek od handlu bitcoinem uregulowany © ZoomTeam - Fotolia.com
Przeczytaj także: Opodatkowanie kryptowalut w 2019 r.: pozorna zmiana, czy realne korzyści?
Przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych
Do słowniczka w ustawach o podatku dochodowym trafi m.in. definicja waluty wirtualnej. Będzie to waluta wirtualna w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej (czyli wymiany takiej waluty na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe ale inne niż waluta wirtualna; regulowania innych zobowiązań tą walutą) będą zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych (nowo dodany art. 17 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
fot. ZoomTeam - Fotolia.com
W 2019 r. podatek od handlu bitcoinem uregulowany
a) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
b) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
c) pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,
d) prowadzenia rachunków, o których mowa w ust. 2 pkt 17 lit. e (tj. prowadzonych w formie elektronicznej zbiorów danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany).
Sama wymiana waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną będzie obojętna podatkowo tle podatku dochodowego.
Koszty uzyskania przychodów
Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej będą stanowić udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Koszty te będą potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z tym że nadwyżka takich kosztów nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym będzie powiększać koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
Dochód i podatek
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek wyniesie 19%. Dochodem takim będzie osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów a sumą kosztów uzyskania tych przychodów.
Dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie będzie się łączyło z innymi dochodami (przychodami) podatnika (nowy art. 30b ust. 5d ustawy o PIT i art. 22d ust. 4 ustawy o CIT). Po zakończeniu roku podatkowego rozliczenia powyższych dochodów będzie się dokonywać w rozliczeniach rocznych, w których podatnik wykaże zarówno przychody jak i koszty uzyskania przychodów. Koszty te będą wykazywane także wtedy, gdy w roku podatkowym nie zostaną osiągniętego przychody ze zbycia walut wirtualnych.
Przepisy przejściowe
Nowe regulacje zaczną obowiązywać poczynając od przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. (a w przypadku podatników CIT, których rok podatkowy różni się od kalendarzowego – od roku rozpoczynającego się po dniu 31.12.2018 r.).
Opisane wyżej koszty uzyskania przychodów (a więc na nabycie lub zbycie waluty wirtualnej) poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie nowelizacji, podatnicy wykażą odpowiednio w zeznaniu składanym za rok 2019 (w przypadku podatników PIT) albo w zeznaniu składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31.12.2018 r. (w przypadku podatników CIT).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)