Przychód z umowy najmu a odszkodowanie za zniszczony sprzęt
2018-07-26 12:55
Odszkodowanie za zniszczenie rzeczy oddanej w najem © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek od wynajmu nieruchomości: wybrane problemy
Należy zauważyć, że przedmiot obciążenia wynikającego z faktury wystawianej przez podatnika, tytułem obciążenia za zniszczony sprzęt, daje podstawy do uznania tego rodzaju należności za świadczenie o charakterze odszkodowawczym. Obciążenie za sprzęt zniszczony nie może bowiem być uznane za świadczenie usługi. Obciążenie to nie wiąże się żadnym ekwiwalentnym świadczeniem drugiej strony, wobec czego nie może stanowić zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług.W myśl tego przepisu, za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Omawiana należność za zniszczony sprzęt nie jest także rozliczana w okresach rozliczeniowych, do których stosuje się art. 12 ust. 3c ustawy o PDOP.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Odszkodowanie za zniszczenie rzeczy oddanej w najem
W takim więc przypadku zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3e ustawy o PDOP, zgodnie z którym w przypadku otrzymania przychodu, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f (nie dochodzi do wykonania usługi), za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
W przypadku zatem otrzymania odszkodowania w związku ze zniszczeniem sprzętu należącego do podatnika - przychód w rozumieniu ustawy o PDOP powstanie w dacie otrzymania zapłaty od najemcy.
W związku z powyższym, podatnik, z tytułu obciążenia kontrahenta za zniszczony sprzęt, powinien rozpoznawać przychód w dacie otrzymania należności od najemcy. Opisane postępowanie jest zatem nieprawidłowe.
oprac. : Marta Olewińska / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)