Obowiązek podatkowy przy usługach krótkotrwałego zakwaterowania
2018-05-23 13:40
Usługi noclegowe w podatku VAT © Monkey Business - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gospodarstwo agroturystyczne: bez firmy można rozliczać VAT
Najem czy krótkotrwałe zakwaterowanie?
Na to pytanie należy tutaj odpowiedzieć w pierwszej kolejności. To od prawidłowej klasyfikacji będą bowiem uzależnione dalsze skutki podatkowe.
Dział 68 PKWiU odnosi się natomiast do usług związanych z obsługą rynku nieruchomości. Tutaj znalazły się m.in. wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub wydzierżawionymi (PKWiU 68.2.).
Dlaczego tak ważna jest prawidłowa klasyfikacja? To od niej bowiem będzie zależeć z jednej strony wysokość stosowanej stawki VAT a z drugiej zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego.
Stawka VAT
W przypadku wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe - zastosowanie ma zwolnienie od podatku wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Przy najmie pozostałym - zastosowanie ma stawka podstawowa.
fot. Monkey Business - Fotolia.com
Usługi noclegowe w podatku VAT
Co się natomiast tyczy usług zakwaterowania (noclegowych) sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 55, te opodatkowane są 8% stawką VAT.
a) w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,
b) w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
c) świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów
- które również korzystają ze zwolnienia od podatku.
Obowiązek podatkowy?
W podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli jednak przed powyższymi otrzymano np. zaliczkę, obowiązek podatkowy w stosunku do otrzymanej kwoty powstaje w dacie jej otrzymania. Wyjątkiem od tej reguły są m.in. usługi najmu.
Nadto otrzymanie zaliczki na poczet usługi najmu nie rodzi powstania obowiązku podatkowego (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT), chyba że zapłata ta jest związana z upływem terminu płatności.
Podatnik jest tutaj zobowiązany wystawić fakturę jedynie w sytuacji, gdy najemcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą (art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku gdy usługa ta wykonywana jest dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, wynajmujący nie ma obowiązku wystawiania faktur - nawet na żądanie najemcy ( art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).
W przypadku usług zakwaterowania obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych - opisanych wyżej. Oznacza to, że podatnik otrzymujący obecnie zaliczkę na poczet usługi, którą wykona dopiero za kilka miesięcy, musi ją opodatkować VAT-em.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 09.04.2014 r., nr IPPP1/443-131/14-2/JL wyjaśnił, że „(...) Jak słusznie wskazuje Spółka, świadczone przez nią usługi wymienione we wniosku nie stanowią żadnej usługi spośród wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b ustawy, zatem nie dotyczy ich ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego wskazany przez ustawodawcę.
Tym samym dla świadczonych przez Spółkę usług, obowiązek podatkowy powstaje na ogólnych zasadach, tzn. z chwilą wykonania usługi, a w przypadku jeżeli przed wykonaniem usługi Spółka otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy - z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.(...)”
Spółka pytała m.in. o prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w stosunku do świadczonych przez nią usług krótkotrwałego zakwaterowania w apartamentach na rzecz osób fizycznych lub prawnych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)