eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedawca wystawia fakturę a nabywca notę korygującą!

Sprzedawca wystawia fakturę a nabywca notę korygującą!

2014-09-19 12:55

Sprzedawca wystawia fakturę a nabywca notę korygującą!

Sprzedawca wystawia fakturę a nabywca notę korygującą © apops - Fotolia.com

Błędy na wystawianych fakturach sprzedaży nie są rzadkością. Niektóre z nich dotyczą wartości liczbowych (a więc tych bardziej istotnych z punktu widzenia podatków) inne formalnych (nieprawidłowości w danych nabywcy czy nazwach towarów i usług itp.). Każdy błąd należy jednak skorygować w odpowiedni sposób.

Przeczytaj także: Kiedy można anulować fakturę VAT?

W praktyce można też spotkać sytuację, w której sprzedawca po stwierdzeniu nieprawidłowości przykładowo w danych nabywcy, wystawia na tę okoliczność notę korygującą. Uważa bowiem, że skoro dokument taki ową pomyłkę może skorygować, nie ma przeszkód aby nie mógł go wystawić. Czy tak jest w rzeczywistości?

Odpowiedzi należy szukać w samej ustawie o VAT a dokładniej jej części dotyczącej wystawiania faktur (art. 106a i następne ustawy).

I tak, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:
  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu,
  2. udzielono opustów i obniżek cen,
  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty (udokumentowanej fakturą zaliczkową),
  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
- podatnik wystawia fakturę korygującą.
Faktura taka winna zawierać określone elementy, które zostały wymienione w art. 106j ustawy.

fot. apops - Fotolia.com

Sprzedawca wystawia fakturę a nabywca notę korygującą

Jeżeli wystawca faktury stwierdzi na niej błędy, w celu ich skorygowania może wystawić jedynie fakturę korygującą.


Warto pamiętać, iż obecnie przez fakturę należy rozumieć dokument zawierający określone w ustawie o VAT informacje. Wśród nich zabrakło samego wyrazu „FAKTURA” (co w poprzednim stanie prawnym było wymagane). Faktura korygująca winna zaś zawierać wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo sam wyraz „KOREKTA”. Póki co jednak podatnicy w dalszym ciągu na dokumentach takich podają wyraz „FAKTURA”, a przy korekcie: „FAKTURA KORYGUJĄCA”. Oby stan ten trwał jak najdłużej. Brak tych określeń może bowiem doprowadzić do pewnego chaosu, jako że część firm nie będzie do końca przekonana, jaki dokument posiada i czy może z niego odliczyć podatek naliczony.

Zasady wystawiania not korygujących zostały natomiast określone w art. 106k ustawy o VAT, zgodnie z którym nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.
Teoretycznie notą korygującą można skorygować m.in.:
  • datę wystawienia
  • numer faktury
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
  • NIP-y i inne numery identyfikacyjne
  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
  • wyrazy „metoda kasowa”, „samofakturowanie”, „odwrotne obciążenie”, podstawę prawną zwolnienia z VAT, itp.

Niemniej z uwagi na to, kto taki dokument może wystawić, korekty dokonywane za pomocą noty korygującej ograniczają się najczęściej do danych nabywcy i sprzedawcy czy nazwy towaru bądź usługi.

Nota korygująca oczywiście też musi zawierać ściśle określone elementy. Niemniej zostały one tutaj ograniczone do minimum. Na dokumencie tym winny się znaleźć wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”, numer kolejny oraz data jej wystawienia, dane nabywcy i sprzedawcy (wraz z NIP-ami bądź innymi numerami identyfikacyjnymi), podstawowe dane faktury której nota dotyczy (określone w art. 106e ust. 1 pkt 106, w tym m.in. data wystawienia, numer, data sprzedaży) jak też wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.
Co niezwykle ważne, nota korygująca wymaga w każdym przypadku akceptacji wystawcy faktury.

Wskazany wyżej art. 106k ustawy o VAT mówi wprost, że noty korygujące są dokumentami wystawianymi przez nabywcę towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą niektóre pomyłki. Tym samym wystawca faktury nie może wystawić noty korygującej. Uprawnienie to jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla nabywcy.
Jeżeli wystawca faktury stwierdzi na niej błędy, w celu ich skorygowania może wystawić jedynie fakturę korygującą. Dokument ten może korygować wszelkie informacje zawarte na dokumencie pierwotnym.
Nabywca towaru bądź usługi, który stwierdzi błędy na otrzymanej fakturze, może niektóre z nich skorygować poprzez wystawienie noty korygującej (która wymaga akceptacji sprzedawcy). Niemniej błędy odnoszące się w szczególności do wartości liczbowych można korygować jedynie poprzez fakturę korygującą

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: