eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweTorba (foliowa) na zakupy 2018 czyli VAT od opłaty recyklingowej

Torba (foliowa) na zakupy 2018 czyli VAT od opłaty recyklingowej

2018-01-06 06:52

Torba (foliowa) na zakupy 2018 czyli VAT od opłaty recyklingowej

Podatek od podatku czyli opłata recyklingowa za używanie foliówek © naka - Fotolia.com

Z początkiem stycznia 2018 r. konsumenci ponoszą dodatkowy parapodatek, którym jest opłata za jednorazowe torebki foliowe. Za te będziemy płacić w sklepach 20 gr od sztuki z tytułu opłaty recyklingowej. Sklep pobraną opłatę będzie musiał następnie przekazać do budżetu państwa do 15 marca następnego roku podatkowego. Jak należy rozliczyć ją w ujęciu podatkowym?

Przeczytaj także: Opłata recyklingowa za foliówki w kosztach i przychodach podatkowych

Do ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1863 z późn. zm.) z dniem 01 stycznia 2018 r. trafiły nowe przepisy wprowadzające opłatę recyklingową.
Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Nowym obowiązkiem jest objęta nie tylko branża spożywcza, ale także przykładowo sklepy odzieżowe, obuwnicze, z częściami samochodowymi itd.

Opłatą nie zostały objęte jedynie bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego.
Ustawa określa maksymalną stawkę opłaty za jedną „foliówkę” aż na 1 zł. Rozporządzenie wykonawcze jednakże obniża ją do 20 gr od sztuki.
Wspomniana wyżej ustawa jako torby na zakupy z tworzywa sztucznego nakazuje rozumieć torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
b) bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Regulacja ta zatem wskazuje, że nową daniną są objęte torby o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów. Jeżeli zatem nabędziemy torbę o większej grubości, opłaty recyklingowej nie zapłacimy (chociaż za samą torbę raczej tak - sklepy nie przekazują ich bowiem bezpłatnie).

Z opłaty są też wyłączone foliówki o grubości materiału poniżej 15 mikronów - czyli takie, które na ogół są wyłożone przy owocach i warzywach - do samodzielnego ich pakowania przez klientów (tzw. zrywki). Aby jednak tutaj opłaty nie było, ważny jest sposób wykorzystania takiej zrywki - a opisany wyżej. Jeżeli zatem foliówka zostanie wykorzystana w innym celu (np. do zapakowania drobnych zakupów w sklepie z pasmanterią czy częściami samochodowymi), to pomimo niskiej grubości materiału sklep powinien od nas pobrać opłatę.

fot. naka - Fotolia.com

Podatek od podatku czyli opłata recyklingowa za używanie foliówek

Foliówki, zrywki - a więc torby na zakupy z reguły jednorazowego użytku od 2018 r. objęte są opłatą recyklingową w wysokości 20 groszy za sztukę. Co najmniej tyle pobierze od nas sprzedawca, gdy zażyczymy sobie foliówkę. Dlaczego co najmniej? Jest to bowiem kwota netto, do której trzeba doliczyć jeszcze VAT jak i ewentualną marżę sklepu.


Opłata recyklingowa w podatku dochodowym


Owa opłata recyklingowa za foliówki, którą od klientów będą pobierały sklepy, będzie stanowić przychód dla tych ostatnich. Znowelizowane ustawy o PIT oraz CIT wskazują bowiem, że do przychodów podatkowych (z działalności gospodarczej) zalicza się opłatę recyklingową, o której mowa w art. 40c ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Odpowiednia regulacja znalazła się też po stronie kosztów. W efekcie pobrana opłata od klientów zwiększy przychód sklepu zaś jej późniejsze przekazanie do budżetu państwa spowoduje powstanie kosztu (niestety dopiero w momencie jej przekazania). W ostatecznym rozrachunku zatem opłata ta dla sprzedawcy stanie się neutralna i obciąży jedynie konsumenta - klienta.

Co z ryczałtem?


Problem pojawia się jednak u ryczałtowców. Ci bowiem nie rozliczają kosztów uzyskania przychodu. Pobrana opłata stanie się zatem ich definitywnym przychodem, od którego będą musieli zapłacić ryczałt ewidencjonowany bez możliwości jego późniejszego odzyskania. Tutaj jednak pojawia się pytanie o możliwość pomniejszenia przychodu o wartość tej opłaty przekazanej do budżetu państwa w dacie tego przekazania, na takiej samej zasadzie jak „niezawinione” korekty sprzedaży. Skoro bowiem owa opłata stanowi dochód budżetu państwa, to podatnik nie powinien od niego dodatkowo płacić podatku.

Skomplikowane jest też określenie wysokości stawki tego podatku. Ustawodawca „zapomniał” tę kwestię uregulować w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym (nowelizacji dokonał jedynie w PIT i CIT). Ustawa ryczałtowa nie mówi zatem wprost, jaką stawką opodatkować opłatę uznaną za przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (to tutaj wskazano, że opłata za foliówki jest przychodem z firmy).
Wydaje się, że skoro podatnik kupił reklamówkę i następnie ją sprzedał, właściwa powinna być tutaj stawka przewidziana dla handlu (czyli 3%). Musimy jednak poczekać na interpretacje podatkowe potwierdzające takie podejście.

VAT czyli podatek od parapodatku


Resort finansów nie ma za to wątpliwości co do opodatkowania opłaty recyklingowej za torby foliowe na zakupy podatkiem VAT. W zamieszczonym na swojej stronie internetowej (mf.gov.pl) komunikacie resort wyjaśnił, że opłatę za torby z tworzyw sztucznych należy wliczać do podstawy opodatkowania tym podatkiem i naliczyć podatek wg stawki podstawowej (23%).
Objęcie opłaty recyklingowej za torby z tworzyw sztucznych VAT-em oznacza, że aby nie stracić, sprzedawca powinien za nią pobierać nie 20, a 25 gr. Dodatkowe 5 groszy to bowiem podatek VAT liczony od tej opłaty. Dochodzi tutaj zatem do kuriozalnej sytuacji, w której to opłata należna do budżetu państwa obciążona jest dodatkowo podatkiem. Resort finansów powołuje się w swojej wypowiedzi na art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT mówiący, że podstawa opodatkowania obejmuje m.in. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku. Wydaje się jednak, że chodzi tutaj o opłaty obciążające przedsiębiorcę-sprzedawcę, zaś opłata za foliówki obciąża konsumenta, a przedsiębiorca jest jedynie jej inkasentem.

Jeżeli do tej pory sprzedawca pobierał już wynagrodzenie za sprzedaż toreb i to chciałby utrzymać na takim samym poziomie, dotychczasowa ich cena wzrośnie zatem o 25 gr.

Sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega też ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych – na paragonie fiskalnym winna być umieszczana kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie zresztą jak w przypadku faktury).

Sprzedawcy powinni zatem w kasach fiskalnych wprowadzić dodatkową pozycję, jaką będą torby z tworzyw sztucznych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: