Kontrakt menadżerski: służbowy samochód bez podatku dochodowego
2017-11-13 13:29
Samochód służbowy na kontrakcie menadżerskim © F8studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Amortyzacja środka trwałego oddanego do używania innej firmie
Spółka z o.o. zawarła z członkiem zarządu umowę o świadczenie usług zarządzania, tzw. kontrakt menadżerski. Członek zarządu nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Do realizacji zleconych obowiązków, związanych z pełnioną funkcją, spółka udostępnia samochód służbowy, który ze względu na potrzebę stałej dyspozycyjności i gotowości do pracy może być również garażowany w miejscu zamieszkania członka zarządu.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast w myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy, przychodami osoby fizycznej co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
fot. F8studio - Fotolia.com
Samochód służbowy na kontrakcie menadżerskim
Istotne jest więc ustalenie czy garażowanie przez członka zarządu samochodu w miejscu jego zamieszkania stanowi dla niego nieodpłatne świadczenie zgodnie z powyższą definicją.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeżeli używanie samochodów służbowych służyć będzie członkom zarządu Spółki do celów związanych z wykonywaniem powierzonych obowiązków (wykonywaniem zadań służbowych) nie powstanie po ich stronie przychód a tym samym na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika.
Członkowie zarządu nie otrzymują żadnej korzyści majątkowej kosztem spółki. Korzystanie bowiem z samochodów służbowych przez członków zarządu, wobec których, ze względu na specyfikę wykonywanych zadań, oczekuje się stałej gotowości, dyspozycyjności i mobilności, nie może zostać uznane za nieodpłatne świadczenie.
Jeżeli samochód będzie wykorzystywany przez członka zarządu w celu wykonywania obowiązków wynikających z zawartej umowy o świadczenie usług zarządzania w celach służbowych, to brak jest podstaw do uznania, że w związku z przejazdami członka zarządu z miejsca zamieszkania/garażowania do miejsca wykonywania powierzonych mu obowiązków służbowych i z powrotem, po jego stronie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Podkreślono przy tym, iż sposób korzystania z samochodów służbowych powinien być opisany w regulaminie.
oprac. : Joanna Litwińska / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)