eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweStawka VAT na dania i posiłki w placówkach gastronomicznych

Stawka VAT na dania i posiłki w placówkach gastronomicznych

2017-07-06 13:54

Stawka VAT na dania i posiłki w placówkach gastronomicznych

Na kanapkę ze sklepu 5% VAT, a z restauracji 8% © robert6666 - Fotolia.com

Jedzenie jest opodatkowane VAT-em na preferencyjnych warunkach - stosuje się do niego niższe stawki tego podatku. Te jednak nie są jednolite. Wszystko zależy od rodzaju spożywanego posiłku oraz sposobu jego przyrządzenia. Okazuje się, że zastosowanie prawidłowej stawki VAT jest tutaj nie lada wyzwaniem.

Przeczytaj także: Sprzedaż z food trucka z wyższą stawką podatku

Sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie dotarły także do resortu finansów, który w dniu 5 czerwca 2017 r. na swojej stronie internetowej zamieścił wyjaśnienie pt. „Stosowanie VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne”.

Ministerstwo przypomniało w nim, że posiłki są co do zasady opodatkowane stawką 5% bądź 8%. Aby jednak zastosować prawidłową stawkę VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy tę czynność prawidłowo zaklasyfikować według PKWiU. Resort podkreślił, że to, czy taka sprzedaż będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 „Gotowe posiłki i dania”, czy do działu PKWiU 56 „Usługi związane z wyżywieniem”, zależy od tego, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji (np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż).
Posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5 proc. stawki VAT, ponieważ nie są klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.85.1.

Należy do nich stosować co do zasady 8% stawkę VAT (z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w pozycji 7. do załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, Dz. U. z 2017 r. poz. 839 - do których ma zastosowanie stawka VAT 23%).

fot. robert6666 - Fotolia.com

Na kanapkę ze sklepu 5% VAT, a z restauracji 8%

Gdy tylko sprzedajemy żywność wcześniej przygotowaną i zamrożoną, zapakowaną próżniowo itp. - jest to dostawa towaru, która może być opodatkowana 5% stawką VAT. Jeżeli jednak przygotowujemy posiłek na zamówienie, świadczymy usługę, która z reguły korzysta ze stawki 8%. Ta subtelna różnica powoduje liczne kontrowersje wśród właścicieli placówek gastronomicznych.


Dlatego też resort zaleca, aby przedsiębiorcy z branży gastronomicznej przeanalizowali prawidłowość stosowanych u siebie stawek VAT. Jednocześnie wskazano, że organy podatkowe będą na bieżąco weryfikować, a w uzasadnionych przypadkach podejmować działania kontrolne, w zakresie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT przy sprzedaży posiłków i dań gotowych przez placówki gastronomiczne.

VAT na sprzedaż żywności - interpretacja ogólna


W komunikacie wskazano, aby podczas przyporządkowywania właściwej stawki VAT dla oferowanych posiłków korzystać z wydanej interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 24.06.2016 r. nr PT1.050.3.2016.156 wydaną właśnie w tym zakresie. Ważniejsze wnioski wynikające z interpretacji prezentujemy poniżej:
„(...) klasa PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, odnosi się do gotowych posiłków i dań i obejmuje produkcję gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań, składających się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw itp.), mrożonych, w puszkach, słoikach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą, które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

Z kolei, zgodnie z wyjaśnieniami do działu 56 Działalność usługowa związana z wyżywieniem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) - dział ten obejmuje działalność usługową związaną z zapewnianiem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji z lub bez miejsc do siedzenia. Nie jest tu istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że dla określenia prawidłowej stawki podatku jaka ma zastosowanie przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU. Dla uznania czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji - np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

Fakt oferowania tych produktów osobno bądź w zestawach (np. kanapka mięsna, frytki razem z napojem, czy też tortilla, pieczone ziemniaki razem z napojem), nie ma wpływu na sposób zaklasyfikowania. Dla dokonania prawidłowej klasyfikacji wg PKWiU nie mają wpływu również czynniki takie jak to, czy:
• punkty sprzedaży znajdują się w miejscu ogólnodostępnym,
• w punktach sprzedaży znajdują się stoliki i krzesła,
• dostępne są naczynia i sztućce,
• produkty są przeznaczone do spożycia na miejscu czy na wynos, (np. pakowane w bibułki czy tekturowe pudełka),
• w punktach sprzedaży są: toalety, szatnia, zainstalowana jest klimatyzacja, czy ogrzewanie.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, ponieważ nie są klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.85.1.

Produkty takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek VAT, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tej pozycji załącznika, do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku, której wysokość do 31 grudnia 2016 r. wynosi 23%.(...)”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: