Ograniczone odliczenie VAT od samochodów osobowych do 2019 r.
2017-04-13 13:33
Ograniczenie w VAT dla samochodów na kolejne 3 lata © prima91 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Firmowy samochód ciężarowy używany prywatnie w podatku VAT
Przypomnijmy, obecne zasady rozliczania VAT od wydatków związanych z samochodami traktowanymi jako osobowe (nie ma to nic wspólnego z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym, że auto jest osobowe albo ciężarowe) obowiązują od początku kwietnia 2014 r. Wcześniej przechodziły też wiele różnych modyfikacji.Generalna zasada wyrażona w regulacjach podatkowych mówi (art. 86a ustawy o VAT), że pojazdy samochodowe zaliczane do osobowych nie służą tylko działalności gospodarczej, ale także innym celom. Dlatego odliczyć można jedynie część podatku naliczonego od wydatków związanych z ich zakupem, leasingiem, najmem, wytworzeniem, jak i bieżącą eksploatacją. Jaką część? Fiskus uznał, że w około 50% samochody nie są wykorzystywane w celach firmowych. Dlatego można odliczyć tylko połowę podatku.
Obecnie podatnicy mogą też odliczać połowę podatku naliczonego od zakupu paliwa służącego do napędu takich samochodów (co wcześniej było zakazane). Modyfikacja ta weszła jednakże w życie później, aniżeli większość regulacji.
Jaki samochód jest uznawany za osobowy? Mówiąc w pewnym uproszczeniu każdy, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i ma więcej niż 1 rząd siedzeń. Co ważne - samochodem osobowym na potrzeby VAT jest także motocykl czy quad.
fot. prima91 - Fotolia.com
Ograniczenie w VAT dla samochodów na kolejne 3 lata
Fiskus stara się jednak zniechęcać przedsiębiorców do pełnego odliczenia VAT. Przykłady absurdów jego interpretacji przedstawiliśmy chociażby w artykule: Podatek VAT: Samochód osobowy
Powyższe regulacje były wynikiem negocjacji z Radą Unii Europejskiej. Jak jednak zostało to już wyżej podkreślone, tak duże obostrzenia miały być czasowe. Do kiedy?
Niemniej oszczędności dla budżetu Państwa (w postaci większych wpływów z podatku VAT) z tytułu takich ograniczeń (czyli głębszego sięgnięcia do kieszeni przedsiębiorców) są znaczne. Wskutek powyższego nie dziwi to, że wystąpiono o przedłużenie okresu, w którym ograniczenia przy odliczaniu VAT od samochodów osobowych mają być stosowane.
I tak Decyzją Wykonawczą Rady (UE) 2016/1837 z dnia 11 października 2016 r. przedłużono Polsce do dnia 31 grudnia 2019 r. upoważnienie do stosowania ograniczeń prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.
Wskazano w niej przy tym, że jeżeli Polska uzna za konieczne ponowne przedłużenie stosowania środków stanowiących odstępstwo na kolejny okres po roku 2019, najpóźniej do dnia 1 kwietnia 2019 r. powinna przedłożyć Komisji, wraz z wnioskiem o przedłużenie, sprawozdanie dotyczące stosowania środków stanowiących odstępstwo, zawierające przegląd stosowanego wskaźnika procentowego.
Należy się spodziewać, że taki kolejny wniosek o przedłużenie zostanie złożony.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)