Faktura zakupu w ewidencji VAT i JPK_VAT
2017-02-07 13:35
Ewidencje VAT a JPK_VAT © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jednolity plik kontrolny 2017: mikro i małe przedsiębiorstwa
Zakres informacji, które obligatoryjnie muszą znaleźć się w rejestrze prowadzonym na potrzeby VAT, określa art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.Od początku 2017 r. w ewidencji VAT konieczne jest przedstawienie (każdej z osobna) poszczególnych transakcji zawartych z podmiotami gospodarczymi i wpisanie numerów identyfikacji podatkowej, którymi się one posługują.
Konsekwencją powyższego jest wykazywanie w ewidencji odrębnie wszystkich faktur dokumentujących transakcje zawierane z podmiotami gospodarczymi w raz z podaniem ich numerów identyfikacyjnych, nadanych na potrzeby rozliczaniu podatku VAT lub podatku od wartości dodanej. O czym warto przy tym pamiętać, nie ma potrzeby podawania wszystkich pozycji danej faktury.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 grudnia 2016 r. nr 0461-ITPP1.4512.761.2016.1.MN wyjaśnił że „(...) za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w prowadzonej ewidencji po wejściu w życie od 1 stycznia 2017 r. nowej treści przepisu art. 109 ust. 3 ustawy nie ma potrzeby prezentowania każdej pozycji faktury (sprzedaży i zakupu). Wystarczającym bowiem będzie dla identyfikacji poszczególnych transakcji zawarcie w ewidencji sprzedaży i zakupu danych stron transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej oraz numerów faktur i ich dat sprzedaży, które umożliwiają pełną identyfikację transakcji.(...)”
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Ewidencje VAT a JPK_VAT
Co w JPK_VAT?
W wydanej w październiku 2016 r. broszurze informacyjnej dot. struktury JPK_VAT(2) Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że struktura jednolitego pliku kontrolnego dla ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT) składa się z następujących tabeli: Nagłówek, Podmiot, w którym zawarte są dane dotyczące danych identyfikujących podmiot (NIP, REGON, nazwę podmiotu oraz dane adresowe). Tabela JPK_VAT obejmuje także:
- ewidencję sprzedaży VAT oraz nabyć towarów i usług dla których podmiot obowiązany jest naliczyć podatek należny, tj. wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, import towarów podlegających rozliczeniu zgodnie z art. 33 a ustawy, import usług z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28 b ustawy, import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28 b ustawy, dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy (wypełnia nabywca), dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy (wypełnia nabywca);
- ewidencję zakupu VAT.
Ewidencja sprzedaży VAT w strukturze logicznej JPK obejmuje część szczegółową (tabela SprzedazWiersz) zawierającą dla każdej pozycji m.in. następujące dane: datę sprzedaży, datę wystawienia, numer dokumentu, nazwę nabywcy, adres nabywcy, kwoty netto i kwoty podatku należnego w zależności od poszczególnych stawek. Podsumowanie (tabela SprzedazCtrl) zawiera dane dotyczące liczby wierszy oraz podatek należny według ewidencji sprzedaży, w okresie którego dotyczy JPK.
Ewidencja zakupu VAT w strukturze logicznej JPK obejmuje część szczegółową (tabela ZakupWiersz) zawierającą dla każdej pozycji m.in. następujące dane: nazwę wystawcy, adres wystawcy, numer NIP lub inny numer służący identyfikacji podatkowej wystawcy, numer faktury, kwotę netto i kwotę podatku naliczonego. Dodatkowe pozycje nieobowiązkowe obejmują datę wpływu faktury oraz kwoty korekty podatku naliczonego. Podsumowanie (tabela ZakupCtrl) zawiera dane dotyczące liczby wierszy ewidencji zakupu, w okresie którego dotyczy JPK oraz kwotę podatku naliczonego do odliczenia.
Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT w strukturze logicznej JPK powinna uzgadniać się z deklaracjami w podatku od towarów i usług. Pola kwot netto oraz kwot podatku wskazane w strukturze JPK odpowiadają numeracji pól w deklaracji (np. pole nr 10 w deklaracji dotyczące podstawy opodatkowania w przypadku dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, zwolnionych od podatku – odpowiada polu K_10).
W dalszej części broszury przedstawiono też strukturę ewidencji zakupu ZakupWiersz JPK_VAT, która powinna zawierać w poszczególnych polach następujące dane:
- numer, za pomocą którego dostawca (kontrahent) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,
- imię i nazwisko lub nazwę dostawcy (kontrahenta),
- adres dostawcy (kontrahenta),
- numer dowodu zakupu,
- data wystawienia dowodu zakupu,
- data wpływu dowodu zakupu (pole opcjonalne),
- kwota netto - Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych (pole opcjonalne),
- kwota podatku naliczonego - Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych (pole opcjonalne),
- kwota netto - Nabycie towarów i usług pozostałych (pole opcjonalne),
- kwota podatku naliczonego - Nabycie towarów i usług pozostałych (pole opcjonalne),
- korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych (pole opcjonalne),
- korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć (pole opcjonalne),
- korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy (pole opcjonalne),
- korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy (pole opcjonalne).
W JPK_VAT nie muszą być ujmowane faktury wystawione do paragonów.
Korektę JPK_VAT należy sporządzić i przekazać w każdej sytuacji związanej ze zmianą kwot raportowanych w jednolitym pliku kontrolnym, w tym także w przypadku błędnego podania stron transakcji (np. numeru kontrahenta).
Ponadto w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przygotowana i przesłana w jednym pliku (drogą elektroniczną).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
janusz.z / 2017-02-09 10:10:23
Bardzo przydatne informacje. Prowadzę sam księgowość swojej firmy w symfonii 2.0 i na początku byłem pełen obaw w związku z wprowadzeniem jednolitych plików. Na szczęście program sprawdza poprawność danych przed wysłaniem i aktualizuje się na bieżąco, więc ryzyko popełnienia jakiegoś błędu jest w zasadzie niewielkie. [ odpowiedz ] [ cytuj ]