Cienka kapitalizacja wpływa na amortyzację środka trwałego
2017-02-02 13:24
Nie wszysktie odsetki od pożyczki trafiają do kosztów podatkowych © gzorgz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Amortyzacja środka trwałego gdy cienka kapitalizacja
Z kolei w zakresie wytworzenia środka trwałego, w myśl art. 16g ust. 4 ustawy o CIT, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych, przy czym do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.Podkreślenia wymaga, że ustawodawca nie uzależnia wyłączenia odsetek od pożyczek z kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji od formy (sposobu) rozliczania tych odsetek dla celów podatkowych.
W przypadku odsetek zaliczonych do wartości początkowej środka trwałego podlegających ograniczeniom w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (metoda podstawowa), należy wskazać, iż dopiero na moment zapłaty odsetek podatnik jest w stanie stwierdzić, czy podlegają one wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ww. przepisów. Moment zapłaty odsetek będzie bowiem momentem, w którym będzie on mógł ocenić, czy spełnione są przesłanki zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o CIT.
fot. gzorgz - Fotolia.com
Nie wszysktie odsetki od pożyczki trafiają do kosztów podatkowych
Jednocześnie czynności w postaci uwzględnienia odsetek w wartości początkowej środków trwałych oraz odnoszenia ich w koszty uzyskania przychodów poprzez amortyzację przed datą zapłaty odsetek są wynikiem oceny istniejących na dzień ich dokonania okoliczności faktycznych w kontekście przepisów ustawy o CIT.
Powyższe oznacza, iż podatnik - wobec braku informacji o ewentualnych ograniczeniach wynikających z niedostatecznej kapitalizacji - w sposób prawidłowy zalicza wartość odsetek do wartości początkowej środka trwałego, a następnie zalicza tę wartość w drodze odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Późniejsze zaistnienie przesłanek stosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o CIT nie może mieć bowiem wpływu na te czynności. Nie będzie zatem skutkować powstaniem po stronie podatnika obowiązku korygowania wartości początkowej środków trwałych, oraz obowiązku korygowania z mocą wsteczną wartości rozpoznanych już kosztów uzyskania przychodów z tytułu dokonanych odpisów amortyzacyjnych.
Wartość każdego odpisu amortyzacyjnego odzwierciedla proporcjonalną część wartości początkowej środka trwałego. Dokonując odpisu amortyzacyjnego pomniejsza się niezamortyzowaną część wartości początkowej środka trwałego o stosowną proporcję każdego z wydatków współtworzących wartość początkową.
Oznacza to, że poszczególne odpisy amortyzacyjne będą zawierały w sobie proporcjonalną część wartości odsetek od pożyczki, naliczonych do dnia oddania środków trwałych do używania.
Jednocześnie, jeżeli odsetki takie zostały już ujęte w kosztach uzyskania przychodów poprzez dokonane przed zapłatą tych odsetek odpisy amortyzacyjne, podatnik powinien wyeliminować stosowną część ich wartości – ustaloną zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 – z kosztów uzyskania przychodów poprzez pomniejszenie wartości bieżących kosztów uzyskania przychodów. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych organów podatkowych, przykładowo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29.11.2012 r., znak ITPB/423-500c/12/MT, oraz z 5.11.2013 r., znak ITPB3/423-361c/13/MK.
oprac. : Tomasz Pastuszka / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)