eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweStawka VAT w budownictwie: budynek wielorodzinny

Stawka VAT w budownictwie: budynek wielorodzinny

2016-01-07 13:37

Stawka VAT w budownictwie: budynek wielorodzinny

Blok mieszkaniowy © Natalie Prinz - Fotolia.com

W budownictwie stawki podatku VAT różnią się w zależności od tego, z jakim zakresem robót mamy do czynienia i w jakiej nieruchomości. Preferencyjna, 8% stawka VAT ma zastosowanie w tzw. budownictwie mieszkaniowym. Tutaj ustawodawca wprowadza jednak limity powierzchniowe. Gdy nieruchomość jest większa, wartość usługi trzeba dzielić między dwie stawki.

Przeczytaj także: Jaka stawka na usługi remontu domu o dużej powierzchni?

8% stawka VAT ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (których definicja znalazła się w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT). Tak mówi art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Ust. 12a tej regulacji dodaje, że przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się jednak (art. 41 ust. 12b ustawy o VAT):
  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku gdy wskazana wyżej powierzchnia użytkowa nieruchomości zostanie przekroczona, 8% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

fot. Natalie Prinz - Fotolia.com

Blok mieszkaniowy

W budownictwie stawki podatku VAT różnią się w zależności od tego, z jakim zakresem robót mamy do czynienia i w jakiej nieruchomości. Preferencyjna, 8% stawka VAT ma zastosowanie w tzw. budownictwie mieszkaniowym.


Powyższe da się zastosować wprost i bez większych problemów, gdy określone usługi tyczą się konkretnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (domu), czy mieszkania w budynku wielorodzinnym. Jak jednak prawidłowo rozliczyć VAT, gdy usługi tyczą się budynku mieszkaniowego wielorodzinnego, w którym znajdują się zarówno mieszkania mieszczące się we wskazanym limicie jak i większe?

Ustawa o podatku od towarów i usług zdaje się nie wyjaśniać tej kwestii wprost. Problem opodatkowania VAT-em takiego przypadku rozpatrywał jednakże m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10.02.2015 r. nr ILPP1/443-1040/14-4/AI, przy czym tutaj sprawa była jeszcze bardziej skomplikowana. Wnioskodawca wykonywał bowiem określone roboty budowlane związane z budową budynku mieszkalno-usługowego z mieszkaniami, komórkami lokatorskimi i lokalami użytkowymi. Ponieważ powierzchnia mieszkalna przekraczała 50% powierzchni tego budynku, był on sklasyfikowany jako budynek mieszkalny wielomieszkaniowy. Powierzchnia wszystkich lokali mieszkalnych za wyjątkiem jednego, mieściła się w limicie 150 m2.

Organ podatkowy uznał, iż z uwagi na to, że usługi budowlane będą wykonywane w ramach budowy budynku mieszkalnego wielomieszkaniowego sklasyfikowanego w PKOB 1122, a zatem stanowiącego obiekt budownictwa mieszkaniowego, zaś umowa zawarta jest na wykonanie całości budynku (a nie poszczególnych jego lokali), to obniżona stawka podatku w wysokości 8% ma zastosowanie do całości tych robót, związanych również z lokalami użytkowymi znajdującymi się wyłącznie w bryle budynku jak i większego mieszkania.
Zdaniem organu podatkowego w takim przypadku bez znaczenia pozostaje struktura procentowo-powierzchniowa znajdujących się w nim lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, o ile zgodnie z PKOB budynek kwalifikuje się do nieruchomości mieszkalnych.

Sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdyby dana robota budowlana tyczyła się konkretnego lokalu (mieszkalnego czy użytkowego). Wtedy to, gdyby robota była wykonywana w lokalu użytkowym (usługowym), miałaby dla niej zastosowanie stawka podstawowa, jeżeli zaś w lokalu mieszkalnym o powierzchni przekraczającej 150 m2 - konieczne byłoby zastosowanie proporcji powierzchniowej i opodatkowania jej dwoma stawkami podatku VAT.
Jeżeli usługa budowlana dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego jako całości (a nie poszczególnych lokali znajdujących się w budynku), to podlega ona opodatkowaniu w całości według stawki 8%, nawet jeżeli w tym budynku znajdują się mieszkania o powierzchni przekraczającej 150 m2 tudzież lokale użytkowe (usługowe).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: