Zakupy bez odliczenia VAT w deklaracji i ewidencji JPK_VAT
2017-01-23 13:49
Ewidencja JPK_VAT a deklaracja © Antonioguillem - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża czyli towary używane w JPK_VAT z deklaracją
To, co w ewidencji powinno się znaleźć, określa art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Są to m.in. dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, korekt podatku należnego, a także kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, czy korekt podatku naliczonego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ustawa nie nakazuje prowadzić odrębnych ewidencji do sprzedaży i odrębnych ewidencji do zakupu. Mówi wręcz o jednej ewidencji VAT, na podstawie której należy prawidłowo sporządzić deklaracje. Niemniej ze względów praktycznych i technicznych w firmach z reguły ewidencje takie są prowadzone odrębnie i to w dodatku w rozbiciu na jeszcze kilka bardziej szczegółowych. Pozwala to bowiem na ich lepszą kontrolę i zwiększa czytelność, zaś organy podatkowe takiego postępowania nie negują.
Mówiąc innymi słowy prowadzoną ewidencję VAT za okresy miesięczne trzeba wysyłać do Ministerstwa Finansów. Struktura JPK_VAT winna przy tym być zgodna z deklaracją VAT (czyli określone w ewidencji VAT wartości liczbowe powinny odzwierciedlać stan z deklaracji). Każda korekta VAT powinna też skutkować przekazaniem korekty JPK_VAT.
fot. Antonioguillem - Fotolia.com
Ewidencja JPK_VAT a deklaracja
W związku z powyższym wydaje się, że w takim przypadku w informacji o ewidencji VAT (czyli JPK_VAT) powinny być uwzględniane wyłącznie zakupy, od których VAT podlega odliczeniu. Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_VAT jest sporządzana w oparciu o ewidencję prowadzoną dla celów podatku VAT (jest to w zasadzie ta ewidencja z tym że, sporządzona zgodnie z określoną strukturą logiczną). Ta natomiast winna zawierać m.in. kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku naliczonego (czyli mówiąc innymi słowy podatek naliczony do odliczenia).
Czy jednak dużym błędem będzie sytuacja, w której takie zakupy zostaną wykazane? Wydaje się że nie - jednakże pod warunkiem, że kwoty wykazane w deklaracji VAT będą odpowiadać tym w ewidencji oraz w JPK_VAT. Nie można tutaj dopuścić do sytuacji, gdzie przykładowo zakupy zwolnione z VAT w ewidencji zostaną ujęte, zaś w samej deklaracji VAT pominięte, wskutek czego wystąpi niezgodność pomiędzy taką deklaracją a JPK_VAT.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)