eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNiższa stawka CIT a przesunięty rok podatkowy

Niższa stawka CIT a przesunięty rok podatkowy

2016-12-30 13:07

Niższa stawka CIT a przesunięty rok podatkowy

Niższy podatek dochodowy dla małych i nowych firm © volis61 - Fotolia.com

W przyszłym roku podatnicy płacący CIT będą mieli prawo do niższej stawki tego podatku: zamiast 19% będą stosować stawkę 15%. Stawka taka jednakże jest dostępna jedynie dla ściśle określonych podmiotów, czyli nowych firm, bądź tych, którzy są traktowani jako mali podatnicy. Ponadto stosuje się ją jedynie do dochodów poczynając od roku podatkowego rozpoczynającego się po roku 2016. Ma to istotne znaczenie w przypadku inaczej określonego roku podatkowego.

Przeczytaj także: Obniżka podatku dochodowego dla małych spółek kapitałowych

Obniżona stawka CIT została wprowadzona do ustawy podatkowej na mocy ustawy z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. poz. 1550). Zgodnie z nią stawkę w wysokości 15% będą mogli stosować:
  • mali podatnicy (a więc podatnicy, których wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą VAT należnego, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przypomnijmy, że w 2017 r. będzie to kwota 5.157.000 zł) oraz
  • podatnicy rozpoczynający działalność - w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.

fot. volis61 - Fotolia.com

Niższy podatek dochodowy dla małych i nowych firm

Nowe spółki oraz spełniające definicję małego podatnika, będą płacić niższy, bo 15% CIT. Niemniej firmy powstałe w wyniku procesów restrukturyzacyjnych stawki tej zostały pozbawione na 2 lata.


Warto w tym miejscu wspomnieć, że część nowych podmiotów nie będzie uprawniona do niższej stawki podatku. Nie będzie do niej miał mianowicie prawa podatnik, który został utworzony (art. 19 ust. 1a ustawy o CIT):
  1. w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo
  2. w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, albo
  3. przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, albo
  4. przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników.

Mówiąc zatem w pewnym uproszczeniu, niższej stawki podatku zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy powstali z innych firm w postaci szeroko rozumianej restrukturyzacji. Prawa do niższej stawki nie mają oni w roku w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.
Ponadto podatnicy utworzeni pomiędzy 28 września 2016 r. a 31 grudnia 2016 r. w wyniku opisanych operacji restrukturyzacyjnych, będą stosowali w roku podatkowym rozpoczętym po dniu 31 grudnia 2016 r. 19% stawkę CIT (co wynika z art. 7 wskazanej ustawy nowelizującej, który wszedł w życie z dniem 28 września 2016 r.).

Prawa do niższej stawki CIT od początku 2017 r. nie będą mieli także ci podatnicy, którzy zostali utworzeni w 2016 r. bądź jeszcze wcześniej (a spełniający definicję małego podatnika i nie), zaś ich rok podatkowy kończy się po dniu 31 grudnia 2016 r. (mają przesunięty rok podatkowy).
Zgodnie z art. 8 ustawy nowelizującej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2017 r. a zakończy się po dniu 31 grudnia 2016 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy zmienianej (ustawy o CIT), w brzmieniu dotychczasowym.

Takie podmioty będą uprawnione do stosowania niższej stawki CIT (o ile spełnią wówczas wymagane warunki) dopiero od tego roku podatkowego, który rozpocznie się po dniu 31 grudnia 2016 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: