Rejestry VAT jako Jednolity Plik Kontrolny (JPK)
2016-12-13 13:48
Jednolity Plik Kontrolny z ewidencji VAT © lukafunduck - Fotolia.com
Przeczytaj także: Błędne numery faktur w przesyłanych plikach JPK_VAT
Sposób przekazywania JPK oraz organ uprawniony
Art. 82 §1b Ordynacji podatkowej wprost wskazuje, że organem właściwym do przesyłania ewidencji VAT w postaci jednolitego pliku kontrolnego jest minister właściwy do spraw finansów publicznych.
Plików takich nie należy zatem przesyłać do urzędów czy izb skarbowych jak też innych organów administracji skarbowej. Wszystkie JPK z rejestrami VAT powinny trafiać wyłącznie do Ministra Finansów.
Z początkiem 2017 r. obowiązkiem przekazywania rejestrów VAT w postaci JPK zostaną objęte małe i średnie firmy. Mikroprzedsiębiorcy natomiast obowiązkiem tym zostaną objęci dopiero od początku 2018 r.
Ustawa istotnie ogranicza metody przekazywania JPK do resortu finansów. Otóż JPK_VAT (tak się nazywa struktura logiczna JPK w zakresie ewidencji VAT) musi być przekazywany fiskusowi wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logiczne. W efekcie takiego jednolitego pliku kontrolnego nie można przesłać za pomocą nośników magnetycznych (typu płyty CD bądź DVD, dyskietki, pamięci flash itp.).
Termin przekazania JPK_VAT
Co się natomiast tyczy terminu przekazania JPK - ten jest jeden, niezależnie od wybranej metody rozliczania podatku VAT (miesięcznie bądź kwartalnie).
Otóż zgodnie z przytoczonym już wyżej art. 82 §1b Ordynacji podatkowej, informację o prowadzonej dla celów VAT ewidencji podatnicy są zobowiązani przekazywać za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Stosowane są tutaj jednocześnie ogólne zasady przesuwania takich terminów, gdy przypadają one w dni wolne od pracy.
25 luty 2017 r. - a więc termin złożenie rejestrów VAT w postaci JPK za styczeń 2017 r., przypada w sobotę. W związku z tym termin do złożenia JPK_VAT przesuwa się tutaj na poniedziałek, 27 lutego 2017 r.
Deklaracja VAT-8 i VAT-9M a JPK_VAT
Co do zasady podatek VAT rozliczają, a w związku z tym składają deklaracje, czynni podatnicy VAT. W określonych przypadkach jednakże również podatnicy zwolnieni muszą wykazać z tego tytułu VAT należny na specjalnej deklaracji i wpłacić go do urzędu skarbowego. Czy w takim przypadku powinni oni także przekazać JPK_VAT?
Art. 109 ust. 3 ustawy o VAT mówi, że podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, nie mają obowiązku prowadzenia rejestrów VAT.
W efekcie nie są również zobowiązani do przekazywania informacji o ewidencji VAT, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej JPK_VAT.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)