eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweBudynek mieszkalno-użytkowy: sprzedaż w podatku dochodowym

Budynek mieszkalno-użytkowy: sprzedaż w podatku dochodowym

2016-09-20 14:17

Budynek mieszkalno-użytkowy: sprzedaż w podatku dochodowym

Prowadzenie firmy we własnym domu nie jest rzadkością © cherryandbees - Fotolia.com

Prowadzenie firmy we własnym domu nie jest rzadkością. Niczym nowym nie jest też adaptacja części takiego domu na potrzeby firmy jak też jej amortyzacja. Problem pojawia się, gdy taki budynek mieszkalno-użytkowy zamierzamy sprzedać. Rodzi się bowiem tutaj pytanie, czy sprzedaż tę należy zaliczyć do przychodów firmy, co jest niestety powiązane z zapłatą sporego podatku?

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości firmy w księdze podatkowej

Art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa przychody zaliczane do działalności gospodarczej, w ust. 2 pkt 1 wyjaśnia, że do przychodów takich zalicza się również inne przychody, w tym z odpłatnego zbycia (czyli sprzedaży) składników majątku będących m.in. środkami trwałymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej.
Wniosek
Jeżeli tylko dana nieruchomość spełnia definicję środka trwałego (czyli mówiąc w pewnym uproszczeniu - służy firmie), jej sprzedaż należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej bez względu na to, czy została wprowadzona do ewidencji środków trwałych czy też nie.

Nawet zaprzestanie prowadzenia w takiej nieruchomości działalności gospodarczej i wycofanie jej z majątku firmowego nie uchroni przed obowiązkiem wykazania powyższego przychodu od jej sprzedaży. Ten bowiem nie powstanie jedynie wówczas, gdy pomiędzy wycofaniem nieruchomości z firmy a jej późniejszą sprzedażą upłynie co najmniej 6 lat.

fot. cherryandbees - Fotolia.com

Prowadzenie firmy we własnym domu nie jest rzadkością

Często adaptujemy na potrzeby firmy część domu. Problem pojawia się, gdy taki budynek mieszkalno-użytkowy zamierzamy sprzedać.


Światełko w tunelu


Sprzedaż nie wszystkich nieruchomości zalicza się jednak do http://www.podatki.egospodarka.pl/125813,Co-jest-przychodem-z-pozarolniczej-dzialalnosci-gospodarczej,1,69,1.html przychodów z działalności gospodarczej>. Otóż w art. 14 ust. 2c ustawy zawarto, że do przychodów z firmy nie zalicza się m.in. przychodów z odpłatnego zbycia (czyli m.in. sprzedaży) wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. budynku mieszkalnego.
Do sprzedaży takiej nieruchomości, gdy była ona wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stosuje się art. 10 ust. 11 pkt 8 lit. a) ustawy, który mówi o zakwalifikowaniu takiego przychodu do odrębnego źródła, czyli przychodu z tzw. sprzedaży prywatnej.
Przychód ten w ogóle nie powstanie (a więc nie trzeba się martwić podatkiem), gdy sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym daną nieruchomość nabyto lub wybudowano.
Jeżeli sprzedaż nastąpi wcześniej, podatek wynosi 19% od uzyskanego dochodu. Ten można jednak zwolnić z podatku, jeżeli pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

Podsumowując powyższe wyjaśnienia dochodzimy zatem do wniosku, że sprzedaż opisanej we wstępie nieruchomości może być przyporządkowana do jednego z dwóch źródeł przychodu: pozarolniczej działalności gospodarczej bądź prywatnej sprzedaży nieruchomości.

Czy zatem w przykładzie ze wstępu należy podzielić przychód na sprzedaż części mieszkalnej i użytkowej oraz rozliczyć go w dwóch różnych źródłach?

Decyduje PKOB i KŚT


Ważne tutaj jest to, czy budynek taki jest klasyfikowany jako mieszkalny czy też jako niemieszkalny, o czym decyduje PKOB (czyli Polska Klasyfikacja Budowlana) w powiązaniu z KŚT.

Przypomnijmy, że zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Tak samo jest w PKOB.

Zgodnie z KŚT budynki mieszkalne to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki sklasyfikowany jest jako niemieszkalny zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z kolei budynki niemieszkalne to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.
W związku z powyższym, jeżeli co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Nie ma natomiast czegoś takiego, jak prawna definicja budynku mieszkalno-użytkowego. Dlatego też przychód ze sprzedaży opisanej nieruchomości może być zaliczony tylko do jednego źródła przychodów, o czym będzie decydować jego odpowiednia klasyfikacja.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: