Rodzina może darować spadek bez podatku
2016-07-20 13:29
![Rodzina może darować spadek bez podatku [© djedzura - Fotolia.com] Rodzina może darować spadek bez podatku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprawa-spadkowa/Rodzina-moze-darowac-spadek-bez-podatku-178839-200x133crop.jpg)
Rodzina może darować spadek bez podatku © djedzura - Fotolia.com
Przeczytaj także: Otrzymanie ubezpieczenia na życie w podatku od spadków i darowizn
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Dnia 4 lutego 2016 r. spadkobiercy nabyli (aktem poświadczenia dziedziczenia) spadek po zmarłym w dniu 7 kwietnia 2016 r. Spadkobiercami tymi są: żona zmarłego, jego córka oraz syn. W ramach spadku otrzymali oni m.in. połowę nieruchomości. Fakt nabycia spadku został też zgłoszony do urzędu skarbowego w dniu 7 marca 2016 r., wskutek czego spadkobiercy skorzystali ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Po nabyciu wskazanego spadku zaistniała potrzeba przekazania sąsiadowi spadkobierców części odziedziczonej nieruchomości, co przyjmie formę darowizny. Zadano pytanie, czy przekazanie części odziedziczonego spadku przed upływem 5 lat od daty dziedziczenia spowoduje utratę prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn przez spadkobierców? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2016 r., poz. 205, ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia.
fot. djedzura - Fotolia.com
Rodzina może darować spadek bez podatku
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, przewidzianego dla najbliższej rodziny, jest fakt zgłoszenia spadku w określonym terminie. Prawa do niego nie traci się wskutek darowania części nabytego spadku innej osobie.
Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r., poz. 121, ze zm.). W myśl art. 922 § 1 tej ustawy przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Zgodnie z art. 924 tejże ustawy spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 ww. Kodeksu, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator podatku od spadków i darowizn
Podstawę opodatkowania – zgodnie z art. 7 ust. 1 tejże ustawy – stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.
Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.
Zgodnie z art. 4a ust. 3 ww. ustawy w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa m.in. w ust. 1, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
W myśl art. 4a ust. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tj. 9.637 zł).
Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu SD-Z2 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz.U. Nr 243, poz. 1762, ze zm.). (...)
Mając na uwadze ww. przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdzić należy, że warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 4a ww. ustawy jest spełnienie przesłanek zawartych w tym przepisie, a mianowicie:
1. spadek dotyczy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych;
2. spadkobiercami są: małżonek, małżonka, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha;
3. nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych zostało zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego – w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
Z treści wniosku wynika, że Zainteresowani skorzystali z uprawnień określonych we wskazanym przepisie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – nabycie przez nich tytułem spadku korzysta ze zwolnienia. Z dyspozycji tegoż przepisu nie wynika, że aby zachować prawo do zwolnienia trzeba przedmiotem nabytym w spadku rozporządzać (władać) przez określony czas.
Zatem fakt, że Zainteresowani zamierzają przenieść nieodpłatnie prawo własności części nieruchomości (nabytej w drodze spadku) na rzecz sąsiada, nie skutkuje utratą prawa do ww. zwolnienia. To oznacza, że z tytułu planowanej darowizny nie będą zobowiązani do uiszczenia podatku od spadków i darowizn; darowizna ta nie będzie rodzić po ich stronie żadnych skutków w podatku od spadków i darowizn. (...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Fiskus wyciąga ręce po podatek nie badając okresu przedawnienia [© Alexander Lupin - Fotolia.com] Fiskus wyciąga ręce po podatek nie badając okresu przedawnienia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sprawa-spadkowa/Fiskus-wyciaga-rece-po-podatek-nie-badajac-okresu-przedawnienia-222439-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)