eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaMajątek likwidacyjny spółki kapitałowej z podatkiem dochodowym

Majątek likwidacyjny spółki kapitałowej z podatkiem dochodowym

2016-06-27 13:04

Majątek likwidacyjny spółki kapitałowej z podatkiem dochodowym

Majątek likwidacyjny spółki kapitałowej z podatkiem dochodowym © Elnur - Fotolia.com

Przekazanie majątku likwidacyjnego wspólnikom spółki kapitałowej skutkuje powstaniem po stronie tej spółki przychodu podlegającego podatkowaniu. Po stronie spółki powstaje bowiem w takim przypadku zobowiązanie wobec wspólników, którego uregulowanie następuje przez wykonanie świadczenia niepieniężnego. W takim przypadku to na spółce spoczywa obowiązek zapłaty podatku - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23.06.2016 r. nr IBPB-1-3/4510-404/16/IZ.

Przeczytaj także: Podział majątku likwidacyjnego spółki z o.o. z podatkiem dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawcą jest spółka z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym. Jej wspólnicy w przyszłości podejmą uchwałę o likwidacji spółki, w wyniku czego, po zakończeniu działalności i zaspokojeniu bądź zabezpieczeniu wierzycieli, pozostały majątek spółki zostanie podzielony pomiędzy udziałowców.

Zgodnie z art. 288 kodeksu spółek handlowych, po zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) i po zakończeniu likwidacji, likwidatorzy ogłoszą w siedzibie spółki to sprawozdanie i złożą je sądowi rejestrowemu, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o wykreślenie spółki z rejestru.

Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego w majątku spółki mogą się znajdować udziały lub akcje, papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne lub jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, czy środki trwałe.

Spółka, reprezentowana przez likwidatorów, wyda wskazane składniki majątku swoim udziałowcom w naturze. Sprawozdanie likwidacyjne będzie sporządzone na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Tym samym wydanie składników majątkowych udziałowcom nastąpi w okresie licząc od dnia następującego po dniu, na który zostało sporządzone sprawozdanie likwidacyjne do dnia złożenia do sądu wniosku o wykreślenie spółki z rejestru.

fot. Elnur - Fotolia.com

Majątek likwidacyjny spółki kapitałowej z podatkiem dochodowym

Przekazanie majątku likwidacyjnego wspólnikom spółki kapitałowej skutkuje powstaniem po stronie tej spółki przychodu podlegającego podatkowaniu. Na spółce spoczywa obowiązek zapłaty podatku.


Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takim przypadku po jego stronie powstanie przychód i obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych wskutek przekazania majątku udziałowcom, a jeśli tak, to kto powinien dokonać płatności podatku, skoro na moment zapłaty spółka będzie już wykreślona z rejestru? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Tryb likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.; dalej: „KSH”),

Zgodnie z art. 272 KSH, rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Natomiast, w myśl art. 282 § 1 ww. ustawy, likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne) (…).

Stosownie do art. 286 § 1 i 2 KSH, podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli mogący nastąpić po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli, następuje, co do zasady proporcjonalnie do udziałów. Jednakże jak stanowi § 3 niniejszego przepisu: umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku.

Dopuszczalne jest zatem, w przypadku likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przeniesienie prawa własności do składników majątkowych likwidowanej spółki na jej udziałowców.

Ocena skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawcy jako przekazującego ten majątek wymaga ustalenia, czy po jego stronie powstanie przychód podatkowy, czy też nie.

Ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328 ze zm.) dokonano szeregu zmian przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”). Skutkiem uchwalenia powyższych zmian było m.in. wprowadzenie przepisów określających skutki regulowania zobowiązań w formie niepieniężnej.

I tak, od 1 stycznia 2015 r. został dodany art. 14a ust. 1 updop, w myśl którego w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: