eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweRabat towarowy jako przychód w podatku dochodowym?

Rabat towarowy jako przychód w podatku dochodowym?

2016-06-14 13:16

Rabat towarowy jako przychód w podatku dochodowym?

Rabat towarowy jako przychód w podatku dochodowym? © Dan Race - Fotolia.com

Liczne promocje zachęcające do sprzedaży to obecnie podstawa funkcjonowania biznesu. Częstym rozwiązaniem jest tutaj stosowania premii pieniężnych, czyli udzielanie rabatu za uzyskanie w odpowiednim czasie określonego limitu zakupu towarów od danej firmy. Można jednakże spotkać się także z rabatami towarowymi.

Przeczytaj także: Premia pieniężna jako korekta przychodu w podatku dochodowym

Te polegają na tym, że przy zakupie określonej ilości towarów nabywca otrzymuje od swojego kontrahenta nieodpłatnie dodatkową ilość tego towaru (np. kupując 3 sztuki w cenie 2) bądź innego. Postępowanie takie ma za zadanie zachęcenie kupującego do zwiększania wartości i ilości kupowanych towarów sprzedawcy.

Niemniej ponieważ w takich przypadkach część towarów otrzymanych w ramach rabatu towarowego nic firmy nie kosztuje (ta otrzymuje je po cenie 0 zł), pojawia się pytanie, czy z uwagi na otrzymanie towarów „za darmo”, nie trzeba rozpoznać z tego tytułu przychodu w podatku dochodowym? Ustawodawca nakazuje bowiem opodatkować otrzymane świadczenia nieodpłatnie bądź częściowo odpłatne. Czy w tym przypadku jednakże faktycznie nie ma ekwiwalentności otrzymanego świadczenia?
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 1 pkt 2 mówi, że przychodami jest także wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z pewnymi nielicznymi wyjątkami.

Problem taki rozstrzygnął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19.09.2014 r. nr ILPB3/423-291/14-4/PR. Organ wyjaśnił, iż aby można było mówić o tym, że świadczenie otrzymano nieodpłatnie, nie może występować ekwiwalentność świadczeń. Mówiąc innymi za przekazane świadczenia, podmiot je dający nie oczekuje niczego w zamian.

fot. Dan Race - Fotolia.com

Rabat towarowy jako przychód w podatku dochodowym?

Liczne promocje zachęcające do sprzedaży to obecnie podstawa funkcjonowania biznesu. Częstym rozwiązaniem jest tutaj stosowania premii pieniężnych, czyli udzielanie rabatu za uzyskanie w odpowiednim czasie określonego limitu zakupu towarów od danej firmy. Można jednakże spotkać się także z rabatami towarowymi.


W opisanym przypadku z kolei kupujący płaci umówioną cenę za towar, dzięki czemu jest uprawniony do otrzymania dodatkowych gratisów, które są dołączanie tylko w przypadku zakupu tych towarów i to w określonej ilości bądź wartości.
Na podstawie powyższego można uznać, że otrzymanie od kontrahenta dodatkowej ilości towaru w postaci rabatu towarowego, nie skutkuje uzyskaniem nieodpłatnego świadczenia przez podatnika otrzymującego taki rabat. Nie można tutaj bowiem mówić o braku ekwiwalentności świadczenia.

Uzyskanie towaru „za darmo” jest obwarowane spełnieniem określonych warunków, czyli zakupem określonej ilości towaru, bądź nabyciem go o określonej wartości.
W przytoczonej interpretacji czytamy: „(...) należy się zgodzić ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że nabycie przez niego towaru w formie „rabatu towarowego” wiąże się ze świadczeniem ekwiwalentnym i tym samym nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Tym samym należy przyjąć, że Spółka płacąc uzgodnioną w umowie cenę za towary wraz z dołączanymi od nich gratisami płaci zarówno za kupowane towary, jak i za dołączane do nich gratisy. W konsekwencji, nie ma podstawy do uznania, że Spółka otrzymuje nieodpłatnie gratisy dołączane do kupowanych przez Spółkę towarów i uzyskuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Podsumowując, Spółka nie jest zobowiązana z tytułu otrzymanych gratisów dołączanych do kupowanych towarów do rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: