eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUbezpieczenie na życie pracownika kosztem firmy?

Ubezpieczenie na życie pracownika kosztem firmy?

2016-04-26 13:46

Ubezpieczenie na życie pracownika kosztem firmy?

Ubezpieczenie na życie pracownika kosztem firmy? © Andrey Popov - Fotolia.com

Spółka, która opłaca swoim pracownikom składki z tytułu zawartych przez nich umów ubezpieczeń na życie i dolicza je do przychodu, ma prawo zaliczyć je także do kosztów uzyskania przychodu i to bez ograniczeń i spełniania dodatkowych warunków. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22.04.2016 r. nr IBPB-1-3/4510-306/16/AW.

Przeczytaj także: Suplementy diety poza kosztami uzyskania przychodu firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka wchodząca do Podatkowej Grupy Kapitałowej w celu dostępu do najlepszej kadry pracowniczej na stanowiskach kierowniczych i zarządczych, oferuje program motywacyjno-lojalnościowy w formie finansowania tym pracownikom polis ubezpieczenia na życie.

Pracownikom takim polisy są zakładane i finansowane, zaś tym, którzy polisy posiadali jeszcze przed podjęciem pracy - finansowana jest wartość składek.
W praktyce wygląda to w ten sposób, iż poprzez przyznanie pracownikom dodatkowego świadczenia w postaci finansowania składek na ubezpieczenie na życie, spółka dokonuje zwrotu pracownikowi zapłaconej przez niego składki ubezpieczenia na życie lub zapłaty składki za pracownika (w ramach określonego limitu).

Spółka nie jest tutaj jednakże ubezpieczającym. W każdej polisie zarówno ubezpieczającym jak i ubezpieczonym jest pracownik.

Wysokość opłaconej bądź zwróconej składki stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz składkom na ubezpieczenie społeczne jak pozostałe składniki wynagrodzenia.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ubezpieczenie na życie pracownika kosztem firmy?

Spółka, która opłaca swoim pracownikom składki z tytułu zawartych przez nich umów ubezpieczeń na życie i dolicza je do przychodu, ma prawo zaliczyć je także do kosztów uzyskania przychodu i to bez ograniczeń i spełniania dodatkowych warunków.


Zadano pytanie, czy wartość finansowanych składek z tytułu zawartych przez pracowników umów ubezpieczenia na życie, stanowiących składnik wynagrodzenia, będzie stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(...) Zdaniem Wnioskodawcy, w zaprezentowanej sytuacji wartość finansowanych przez Spółkę składek z tytułu zawartych przez pracownika umów ubezpieczenia na życie, będących dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika (wynikającym z zawartej umowy o pracę), będzie stanowić koszt uzyskania przychodu dla Spółki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 UPDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (nie wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP), pod warunkiem, że mają one bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Tak więc dany podmiot gospodarczy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami - pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
• został poniesiony przez podatnika;
• jest definitywny, a więc bezzwrotny;
• pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
• poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
• został właściwie udokumentowany,
• nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 UPDOP.

Wnioskodawca wskazuje, że kwota finansowania składek na ubezpieczenie na życie, jako element wynagrodzenia wynikający z zawartej umowy o pracę, stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów dla Spółki. Koszt taki związany jest bowiem z działalnością gospodarczą podatnika, a konkretnie ponoszony jest w celu stworzenia atrakcyjnych warunków zatrudnienia i przyczynienia się tym samym do zatrzymania w Spółce wartościowych pracowników.

Posiadanie w Spółce kadry kierowniczo-zarządczej z szerokim zakresem wiedzy i doświadczeniem zdobytym w tej właśnie firmie, ma bezpośredni wpływ na zapewnienie Spółce przychodów poprzez sprawną pracę i unikanie pomyłek, których trudno uniknąć przy ciągłych zmianach kadrowych. Wobec powyższego, należy uznać, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami Spółki poniesionymi na wynagrodzenia pracowników, które zgodnie z zawartą umową obejmują również pokrywanie kosztów polis ubezpieczeniowych na życie tych pracowników, a uzyskiwanymi przychodami.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: