Zmiana sposobu rozliczenia rocznego małżonków
2016-04-26 13:47
PIT © resket - Fotolia.com
Przeczytaj także: Renta rodzinna dziecka a zeznanie podatkowe samotnego rodzica
Sam ustawodawca wskazuje, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych dochodów.Możliwość skorzystania z tej preferencji jest jednak ograniczona w czasie. Mianowicie wniosek o wspólne opodatkowanie, czyli w praktyce zeznanie wypełnione na obojga małżonków z zaznaczeniem odpowiedniego pola o wspólnym rozliczeniu, musi bowiem zostać złożony przed upływem ustawowego terminu. W tym roku zatem aby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, tak wypełnionego PIT-a należy przekazać do urzędu skarbowego najpóźniej do 2 maja 2016 r. Jest to termin ostateczny, którego nie można wydłużyć ani przywrócić.
fot. resket - Fotolia.com
PIT
Przydatne formularze:
Formularze rozliczeń rocznych PIT
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1924/12 podkreślił, że nie ma żadnego przepisu prawnego, który zabraniałby do dnia 30 kwietnia roku następnego składać oświadczenia woli o wspólnym rozliczeniu lub je odwołać, powodując powrót do zasady o odrębnym rozliczaniu się podatników, w tym małżonków. Możliwości rezygnacji ze wspólnego opodatkowania nie pozbawia podatnika nawet fakt, że w danym roku podatkowym nie uzyskał on żadnych przychodów opodatkowanych skalą podatkową.
Łączne opodatkowanie małżonków jest ich prawem, a nie obowiązkiem, zaś wybór metody opodatkowania jest ich indywidualną decyzją.
Dopuszczalne jest skorygowanie założonego zeznania podatkowego poprzez złożenie nowego zeznania ze zmienionym oświadczeniem woli o wyborze łącznego bądź rozdzielnego opodatkowania małżonków z zachowaniem terminu określonego w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Konieczne warunki
Opodatkowanie wspólne tyczy się jednakże jedynie dochodów opodatkowanych skalą podatkową (a więc rozliczanych na formularzach PIT-36 i PIT-37). Nadto, poza małżeństwem oraz wspólnością majątkową w stosunku do małżonków zamierzających się wspólnie rozliczyć nie mogą występować żadne przesłanki negatywne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)