Podatki i opłaty lokalne 2016: dobrowolna opłata targowa?
2016-03-22 12:59
Targowisko © Tatty - Fotolia
Przeczytaj także: Podatek od nieruchomości 2016: niższe stawki ale wyższe wpływy
Co do zasady, ten, kto handluje na targu, bazarze tudzież w przejściu podziemnym może płacić opłatę targowej. Może, co oznacza, że nie musi, bo o opłacie lub jej braku decyduje gmina. Tak wynika ze znowelizowanych w 2016 r. przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zbyt wysokie koszty poboru w stosunku do wartości ściąganych opłat targowych były przyczyną zmiany charakteru pobierania tej opłaty – z obowiązkowego na nieobligatoryjny.Jeśli gmina wprowadziła na swoim terenie opłatę targową, zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podlegają pod nią osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, dokonujące sprzedaży na targowiskach. W rękach rady gminy leży określenie w drodze uchwały zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokość stawki opłaty.
fot. Tatty - Fotolia
Targowisko
Czym jest targowisko, a czym sprzedaż
Targowiskami są generalnie wszystkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż, czyli zarówno te gminne, jak i prywatne, a także miejsce niekoniecznie przystosowane do tego, aby pełniły funkcje targu, tj. np. chodnik czy przejście podziemne.
Czy sprzedażą na targowisku jest również świadczenie drobnych usług, np. szewskich? W tej kwestii warto przypomnieć sobie definicję sprzedaży zawartą w Kodeksie cywilnym. I tak przez umowę sprzedaży rozumie się zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własność rzeczy i wydanie mu jej oraz jednocześnie jest to też zobowiązanie kupującego do odebrania rzeczy i zapłacenia sprzedawcy jej ceny.
Zatem jeśli szewc naprawiając na bazarze buty nie sprzedaje równocześnie produktów obuwniczych, nie będzie potencjalnym podatnikiem opłaty targowej.
Handlujący poza zasięgiem gmin
Nawet jeśli na terenie danej gminy ściąga się opłatę targowa, należy pamiętać o narzuconym odgórnie przez ustawę o opłatach i podatkach lokalnych zwolnieniu. Mianowicie, opłacie targowej nie podlega po pierwsze sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach, a po drugie zwolnieni od niej są podatnicy podatku od nieruchomości położonymi na targowiskach (art. 15 ust. 2b i art. 16 ww. ustawy).
W przypadku jednak najemców nieruchomości, w której prowadzona jest sprzedaż, jeśli najemca ten dokonujący sprzedaży na targowisku nie jest jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości, obowiązany będzie do zapłaty opłaty targowej.
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)