eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDochody zagraniczne nie dają prawa do ulgi na dziecko!

Dochody zagraniczne nie dają prawa do ulgi na dziecko!

2016-03-09 12:33

Dochody zagraniczne nie dają prawa do ulgi na dziecko!

Dochody zagraniczne nie dają prawa do ulgi na dziecko © wawritto - Fotolia.com

Podatnik, który poza dochodami zagranicznymi zwolnionymi w Polsce z podatku nie uzyskał innych przychodów opodatkowanych skalą podatkową, nie ma prawa do dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi prorodzinnej na zasadach określonych w art. 27f ust. 8-12 ustawy pomimo zapłacenia w Polsce składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od takich przychodów - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23.02.2016 r. nr ITPB2/4511-1087/15/RS.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Za 2014 r. wnioskodawca rozliczył się na formularzu PIT-36 razem z żoną. Zeznanie to sporządził na podstawie otrzymanego od płatnika PIT-11, w którym zostało wykazane otrzymane wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia w Niemczech na podstawie oddelegowania.

Z tytuły wypłacanego wynagrodzenia płatnik potrącił składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przekazane do polskiego ZUS. Informacja o ich wysokości została ujęta w deklaracji PIT-11.

Wnioskodawca w 2014 r. osiągnął jedynie dochody zagraniczne. W związku z tym podatek w zeznaniu rocznym wyniósł 0 zł. Do zeznania PIT-36 małżonkowie dołączyli jednakże załącznik PIT/O, w którym wykazali maksymalną kwotę ulgi prorodzinnej na troje dzieci. Z uwagi na to, że w PIT-36 nie został wykazany podatek (z uwagi na brak dochodów opodatkowanych w kraju), wnioskodawca sporządził załącznik PIT/UZ, w którym wskazał potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w całości pokrywające kwotę ulgi na trójkę dzieci i wystąpił o zwrot podatku. Żona wnioskodawcy nie uzyskała przy tym żadnych przychodów.

fot. wawritto - Fotolia.com

Dochody zagraniczne nie dają prawa do ulgi na dziecko

Podatnik, który poza dochodami zagranicznymi zwolnionymi w Polsce z podatku nie uzyskał innych przychodów opodatkowanych skalą podatkową, nie ma prawa do dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi prorodzinnej pomimo zapłacenia w Polsce składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od takich przychodów.


Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takim przypadku mógł skorzystać z ulgi na dzieci? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jak stanowi art. 3 ust. 1a ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, o czym stanowi art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 15 ust. 1 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Natomiast art. 24 wyżej powołanej umowy międzynarodowej, regulujący metody unikania podwójnego opodatkowania, w ust. 2 lit. a) znajdującym zastosowanie do dochodów z pracy najemnej stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.

Jest to metoda wyłączenia z progresją, która oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty z tytułu pracy wykonywanej w Niemczech, jednak dla ustalenia stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stawkę podatku (tzw. stopę procentową) właściwą dla całego dochodu.


Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Metodę opodatkowania, o której mowa w art. 27 ust. 8 ustawy stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osiągnął inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach albo chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia rocznego np. łącznie z małżonkiem. W przeciwnym razie, podatnik nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.(...)

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: