Kiedy wynajem mieszkania dla firmy zwolniony z VAT
2016-03-09 12:34
Najem lokali mieszkalnych © gosphotodesign - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT od najmu, gdy najemca remontuje lokal
Powyższy przepis ustanawia zwolnienie z VAT w stosunku do najmu lokali mieszkalnych, jeżeli najem ten służyć ma wyłącznie celom mieszkaniowym najemcy. Zwolnienie to nie powoduje większych trudności interpretacyjnych w odniesieniu do najemców będących osobami fizycznymi, najmujących lokale mieszkalne na własne potrzeby. W ich przypadku nie ma problemu z wykazaniem, iż lokal ten będzie służył ich celom mieszkaniowym.
Wątpliwości pojawiają się natomiast w odniesieniu do przedsiębiorców najmujących lokale mieszkalne, które następnie udostępniane są pracownikom. Niektórzy wskazują, że najemca, jakim jest przedsiębiorca, nie może wykazać celu mieszkaniowego najmu i tym samym, że w takim przypadku nie znajdzie zastosowania zwolnienie (stanowisko takie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18.06.2014 r., znak: IPPP1/443-323/14-2/JL).
fot. gosphotodesign - Fotolia.com
Najem lokali mieszkalnych
Należy jednak podkreślić, że zwolnienie przewidziane w wyżej wymienionym przepisie stawia warunki jedynie w odniesieniu do przedmiotu najmu oraz określa cele jakimi ten najem ma się charakteryzować. Nie ustanawia natomiast żadnych warunków dotyczących strony podmiotowej (tj. przede wszystkim tego kto musi być najemcą).
W świetle omawianego przepisu można wymienić trzy istotne wymogi, od których uzależnia się zastosowanie ww. zwolnienia:
- świadczenie usługi musi odbywać się na własny rachunek,
- przedmiotem najmu powinny być nieruchomości mające charakter mieszkalny,
- musi zaistnieć mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.
Pierwszy z warunków odnosi się wyłącznie do wynajmującego, drugi do przedmiotu najmu, a ostatni określa celu najmu.
Należy uznać, iż przedsiębiorca wynajmujący lokale mieszkalne, które następnie udostępnia swoim pracownikom w celach mieszkaniowych spełni wszystkie z warunków określonych w powyższym przepisie.
Cel mieszkaniowy zaistnieje poprzez odpowiednie wykorzystanie lokali przez pracowników. Tym samym tego rodzaju najem może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (stanowisko takie potwierdzają także organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29.04.2015 r., znak: IPPP1/4512-144/15-2/JL, czy też Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19.08.2014 r., znak: ITPP1/443-561/14/JP).
oprac. : Piotr Kępisty / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)