eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOpodatkowanie działalności gospodarczej skalą podatkową 2016

Opodatkowanie działalności gospodarczej skalą podatkową 2016

2016-01-05 13:20

Przeczytaj także: Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?


Samo obliczenie podatku, przy prawidłowo ustalonych przychodach i kosztach uzyskania przychodu, do rzeczy skomplikowanych już nie należy. Mianowicie wyliczony dochód pomniejsza się tutaj o zapłacone przez przedsiębiorcę za siebie oraz osoby z nim współpracujące składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe (pod warunkiem, że te nie zostały zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu), a od otrzymanego wyniku liczy podatek przy zastosowaniu skali podatkowej. Wynik tych działań należy następnie pomniejszyć o podlegające odliczeniu zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Otrzymana różnica, gdy jest dodatnia, stanowi podatek należny fiskusowi (po zaokrągleniu do pełnych złotych).

Liczenie zaliczki na podatek


Mimo, że podatek dochodowy jest podatkiem rocznym, przy opodatkowaniu skalą podatkową przedsiębiorca jest obowiązany wpłacać w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy za okresy miesięczne, tudzież fakultatywnie (gdy jest tzw. małym podatnikiem) za okresy kwartalne, do 20. dnia miesiąca następujące po miesiącu/kwartale, za który zaliczka na podatek jest należna.

Przy określaniu takiej zaliczki za dany okres rozliczeniowy podatnik winien za każdym razem ustalać dochód (i podstawę opodatkowania) od początku roku do końca tego okresu, za który zaliczka jest należna. Sposób liczenia został podany wyżej. Należy zatem każdorazowo zsumować za wszystkie miesiące (bądź kwartały) licząc od początku roku do końca okresu, za który zaliczkę chcemy ustalić, przychody i koszty uzyskania przychodu, których różnica będzie stanowić dochód (oczywiście o ile będzie większa od zera).

Od tak ustalonego dochodu następnie odejmowane są wartości przysługujących odliczeń, a od otrzymanego wyniku (zaokrąglonego do pełnych złotych) należy policzyć podatek przy zastosowaniu skali podatkowej. Następnym krokiem jest odjęcie odliczanych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tak otrzymany wynik zaokrągla się do pełnych złotych i odejmuje od niego zaliczki wpłacone za wcześniejsze okresy rozliczeniowe danego roku. Jeżeli po tej operacji wychodzi w dalszym ciągu kwota większa od zera, należy ją wpłacić na odpowiednie konto urzędu skarbowego.

Opis metody ustalania zaliczki na podatek wg skali podatkowej krok po kroku opisaliśmy w artykule: Liczymy zaliczkę na podatek dochodowy: skala podatkowa.

Zaliczki uproszczone
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą już od kilku lat, którzy płacą z tego tytułu podatek od dochodu, mogą skorzystać z wpłacania tzw. zaliczek uproszczonych.

Istota zaliczek uproszczonych polega na tym, że podatnik wpłaca je na konto fiskusa w stałej wysokości, niezależnej od obecnie uzyskiwanego dochodu, ustalonej na podstawie danych historycznych, tj. wynikających z zeznania podatkowego złożonego rok bądź dwa lata wcześniej przed danym rokiem podatkowym (czyli w przypadku zaliczek na rok 2016, brane pod uwagę będą dochody roku 2014 bądź 2013). Zaliczki takie obligatoryjnie należy wpłacać za okresy miesięczne.
Do zaliczek uproszczonych prawo mają jedynie firmy istniejące co najmniej dwa lata wcześniej i to pod warunkiem, że uzyskały one w tym czasie dochód. Nie ma możliwości wyboru zaliczek uproszczonych, gdy wcześniej korzystano ze zryczałtowanych form opodatkowania.

Rzeczywista kwota dochodu, a także podatku, jest tutaj określana dopiero w zeznaniu rocznym. W przypadku opodatkowania skalą podatkową, właściwy jest formularz PIT-36 z obowiązkowym załącznikiem PIT/B. Składa się go do końca kwietnia roku następującego po tym, którego zeznanie dotyczy. Co ważne, dochody z firmy opodatkowane skalą podatkową łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi w ten sam sposób (np. z umowy o pracę, zlecenia, najmu, renty, emerytury).

Każdy biznes może być opodatkowany skalą podatkową


W odróżnieniu do podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej, przy skali podatkowej nie ma żadnych obwarowań co do jej stosowania przy podatkowaniu przychodów z firmy. Jest to podstawowa forma opodatkowania, do której prawo ma każdy przedsiębiorca.

Wybór skali podatkowej


Jest to podstawowa forma opodatkowania w związku z tym podatnik, który nie zdecydował się na wybór innej, fakultatywnej, automatycznie zostanie do niej przypisani. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej korzystali z fakultatywnych form opodatkowania, zaś obecnie (w 2016 r.) zamierzają wybrać dla siebie skalę podatkową, muszą o tym powiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy poprzez złożenie na piśmie stosownego oświadczenia.

Wybór ten jest istotnie ograniczony w czasie. Należy go zgłosić fiskusowi w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego. Do tego dnia fiskusowi należy dostarczyć odpowiednie pisemne oświadczenie, a nie jedynie podjąć decyzję o wyborze opodatkowania skalą podatkową.

Przekroczenie wskazanego terminu jest traktowane na równi z niezłożeniem (na dany rok) oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Ci, którzy zamierzają kontynuować opodatkowanie wg tej formy, nie składają w urzędzie skarbowym żadnej informacji. Złożone wcześniej oświadczenie jest bowiem ważne tak długo, aż nie zostanie zmienione.

Zmiany w roku 2016


W roku 2016 zmiany formy opodatkowania prowadzonej firmy będzie można dokonać nie tylko na podstawie oświadczenia składanego w urzędzie skarbowym, ale także na formularzu CEIDG-1 składanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Ponieważ jednak zmiana ta wejdzie w życie już w trakcie roku 2016, z dobrodziejstw nowych regulacji będzie można skorzystać dopiero w stosunku do wyboru formy opodatkowania na rok 2017. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: CEIDG 2016: zmiana formy opodatkowania możliwa w gminie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: