eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUlga na tablet w rocznym zeznaniu podatkowym?

Ulga na tablet w rocznym zeznaniu podatkowym?

2015-12-09 13:24

Ulga na tablet w rocznym zeznaniu podatkowym?

Tablet © devrim_pinar - Fotolia.com

Ojciec może odliczyć w składanym PIT zakup tabletu dla syna będącego osobą niepełnosprawną w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Tablet taki musi mieć jednak odpowiednie cechy, które dostosowują go do potrzeb niepełnosprawności syna - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 10.11.2015 r. nr IPTPB2/4511-460/15-4/KK.

Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna: odliczenie wydatków na samochód ograniczone

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Syn wnioskodawcy jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niedosłuch obustronny głęboki, wada wzroku - rak widzenia lewe oko oraz schorzenia układu pokarmowego - występujące od urodzenia). Syn ma 24 lata, nie pracuje i studiuje dziennie na Politechnice.

Wnioskodawca kupił synowi z własnych środków tablet z funkcją telefonu komórkowego (na zakup posiada fakturę VAT wystawioną na syna z uwagi na okres gwarancji). Tablet został kupiony z konieczności wymiany wcześniejszego telefonu komórkowego (który ma już 5 lat) z uwagi na jego awarie i brak możliwości naprawy. Poprzedni telefon był uznany przez Urząd Skarbowy jako urządzenie ułatwiające komunikowanie się z otoczeniem, a co za tym idzie wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zakupiony obecnie tablet z funkcją telefonu rozszerza możliwości komunikacyjne syna z otoczeniem oraz pozwala na wykorzystanie go jako narzędzia pomocnego w nauce na uczelni. Sprzęt ten jest bowiem przystosowany do instalacji pętli indukcyjnej dla aparatów słuchowych. Nadto ma zainstalowane oprogramowanie powiększające obraz jako narzędzie dla osób z dysfunkcją wzroku.

fot. devrim_pinar - Fotolia.com

Tablet

Ojciec może odliczyć w składanym PIT zakup tabletu dla syna będącego osobą niepełnosprawną w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Tablet taki musi mieć jednak odpowiednie cechy, które dostosowują go do potrzeb niepełnosprawności syna.


Syn wykorzystuje go także jako notatnik do pisania tekstu, co ułatwia mu komunikację z innymi (z uwagi na trudną jego wymowę). Wnioskodawca zadał pytanie, czy zakup ten może rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 powołanej ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając na względzie powołane przepisy należy stwierdzić, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: