eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga prorodzinna na dziecko zarabiające na najmie

Ulga prorodzinna na dziecko zarabiające na najmie

2015-12-07 06:01

Ulga prorodzinna na dziecko zarabiające na najmie

Dochód dziecka a najmu w uldze prorodzinnej © Pio Si - Fotolia.com

Gdy dziecko jest pełnoletnie, jego dochody mogą pozbawić rodziców prawa do ulgi prorodzinnej. Wszystko zależy jednak od tego, jakiego rodzaju dochody są uzyskiwane oraz w jaki sposób opodatkowane. Jeżeli bowiem dziecko takie zarabia z tytułu najmu, to pomimo uzyskania z tego tytułu wysokiego dochodu ulga może przysługiwać.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Ulga prorodzinna na pełnoletnie dziecko, które nie otrzymuje zasiłki (dodatku) pielęgnacyjnego lub renty socjalnej, jest istotnie ograniczona. Z jednej strony bowiem, dziecko takie nie może mieć więcej, jak 25 lat, z drugiej musi się uczyć, a z trzeciej nie może zarabiać zbyt dużo.
Kryterium dochodowe jest tutaj bardzo rygorystyczne. Otóż jeżeli dziecko zarobi więcej, aniżeli tzw. kwota wolna od podatku (czyli 3 089 zł), rodzice w stosunku do niego ulgi są pozbawieni. Liczy się tutaj jednakże tylko dochody podlegające opodatkowaniu wg skali podatkowej (z wyłączeniem renty rodzinnej - ta nie jest brana pod uwagę przy limicie) oraz dochody z niektórych kapitałów pieniężnych opodatkowanych zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skala podatkowa ma zastosowanie do większości uzyskiwanych dochodów. Niemniej w niektórych przypadkach można fakultatywnie skorzystać z innych form opodatkowania. Jednym ze źródeł przychodów, które może być opodatkowane na różne sposoby, jest tzw. prywatny najem. Regułą jest, że przychody takie są opodatkowane skalą podatkową, niemniej fakultatywnie można wybrać ich opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%.
Prywatny najem co do zasady kojarzy się z wynajmem nieruchomości (mieszkania, domu, budynku gospodarczego, garażu czy placu). Niemniej ustawodawca w przepisach podatkowych ogranicza sie tutaj jedynie do określenia, że jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa jak też inne umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (ich najem jest bowiem rozliczany w ramach prowadzonej firmy), bez samego określenia przedmiotu najmu.

Wynająć można zatem dom, mieszkanie, czy garaż, ale także samochód, przyczepkę a nawet komputer, czy telewizor i inne składniki posiadanego majątku. Przychody uzyskiwane z tego tytułu (poza działalnością gospodarczą) są zaliczane do przychodów z tzw. najmu prywatnego, który jak to już zostało wyżej podkreślone, może być opodatkowany w dwojaki sposób (przy czym podatnik dokonuje wyboru jednej z pośród dwóch dostępnych form, a nie obydwu jednocześnie).

fot. Pio Si - Fotolia.com

Dochód dziecka a najmu w uldze prorodzinnej

Najem może, ale nie musi wpływać na dochód dziecka istotny z punktu widzenia ulgi prorodzinnej. Wszystko zależy od formy jego opodatkowania.


Jeżeli przychody z takiego najmu uzyskuje pełnoletnie i uczące się dziecko, w stosunku do którego rodzice chcieliby skorzystać z ulgi prorodzinnej, warto wybrać ich opodatkowanie ryczałtem. Dlaczego? Gdy przychody takie będą opodatkowane skalą podatkową - będą brane także pod uwagę przy liczeniu dochodu dziecka przy ustalaniu prawa do ulgi. Jeżeli natomiast skorzysta ono z opodatkowania ryczałtem - nie. W związku z tym nawet jeżeli dochód dziecka przekroczy z tytułu najmu wskazany wyżej próg 3 089 zł, to przy opodatkowaniu przychodu ryczałtem w dalszym ciągu ulga na nie będzie przysługiwać (o ile oczywiście nie wystąpi inna przesłanka negatywna).

Trzeba jednak pamiętać, że najem jest tutaj „wyjątkiem od reguły”. A to dlatego, że generalnie zastosowanie do przychodów dziecka opodatkowania w sposób określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (regulującej opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym czy kartą podatkową) bądź na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) pozbawia prawa do skorzystania w stosunku do niego z ulgi prorodzinnej. Wyjątkiem jest opodatkowanie w ten sposób przychodów z prywatnego najmu - tutaj w dalszym ciągu ulga przysługuje. Jeżeli jednak dziecko z fakultatywnej formy opodatkowania skorzystałoby w stosunku do przychodów z firmy, rodzice prawa do ulgi mieć nie będą bez względu na wysokość osiągniętych przez dziecko przychodów/dochodów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: