Przychód firmy z tytułu świadczenia usług w podatku dochodowym
2015-11-25 13:47
Przychód z tytułu świadczenia usług w podatku dochodowym © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy data wystawienia faktury decyduje o przychodzie w PIT i CIT?
Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Nadto u czynnych podatników VAT przychód taki pomniejsza się o należny podatek. To zasada generalna wynikająca z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Warto dodać, że art. 14 updof zawiera także katalog niektórych przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej jak i katalog przysporzeń, które przychodem takim nie są.Co się natomiast tyczy określenia samej daty powstania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, generalna zasada regulująca tę kwestię znalazła się w art. 14 ust. 1c updof. Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu z firmy uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Co za tym idzie, zgodnie z przytoczoną regulacją przychód z tytułu świadczenia usługi powstaje co do zasady w dniu wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Jeżeli jednak wcześniej zostanie wystawiona faktura lub podatnik otrzyma zapłatę, to moment powstania przychodu określi ta z wymienionych czynności, która wystąpi najwcześniej.
Warto jednak pamiętać, że przychodem takim nie są pobrane przedpłaty (zaliczki) na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof).
Przytoczona regulacja nie ma jednakże zastosowania do wszystkich przychodów. Przepisem szczególnym w stosunku do art. 14 ust. 1c updof jest chociażby art. 14 ust. 1e tejże ustawy mówiący, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Przychód z tytułu świadczenia usług w podatku dochodowym
Jak zatem wynika z powyższego, moment powstania przychodu z tytułu świadczenia usług uzależniony jest od tego, czy zgodnie z zawartą umową dana usługa jest jednorazową, czy też usługą świadczoną w sposób ciągły.
W tym pierwszym przypadku przychód będzie rozpoznawany zgodnie z regułą ogólną, czyli w dniu wykonania usługi, wystawienia faktury bądź otrzymania należności od klienta.
Zgodnie z obecnymi regulacjami ustawy o VAT fakturę dokumentującą wykonanie usługi co do zasady trzeba wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym wykonano usługę. Może ona zatem zostać wystawiona już po zakończeniu usługi.
Jeżeli natomiast przedsiębiorca świadczy usługi ciągłe, to przychód z działalności gospodarczej będzie każdorazowo powstawał w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, bez względu na datę wystawienia faktury czy też otrzymania zapłaty.
Przykład 1
Pan Piotr wykonał jednorazową usługę dla klienta 26 października 2015 r. Faktura została natomiast wystawiona 3 listopada, zaś płatność została uregulowana 10 listopada 2015 r.
Przychód w podatku dochodowym powstanie w tym przypadku w dacie wykonania usługi, a więc 26 października 2015 r. Jest to bowiem pierwsze ze zdarzeń, które generuje powstanie przychodu.
Przykład 2
Pan Piotr zawarł umowę z klientem, z której wynika, że świadczone przez niego usługi są cykliczne i rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Faktura dokumentująca usługę za dany miesiąc ma być wystawiana w terminie do 5 dnia następnego miesiąca, zaś płatność regulowana do 15 dnia następnego miesiąca.
W takim przypadku przychód z tytułu wykonania usług będzie każdorazowo powstawał z końcem każdego miesiąca.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)