eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweOdszkodowanie z tytułu śmierci zwolnione z podatku a odsetki nie

Odszkodowanie z tytułu śmierci zwolnione z podatku a odsetki nie

2015-09-25 13:36

Odszkodowanie z tytułu śmierci zwolnione z podatku a odsetki nie

Członkowie rodziny zmarłego mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie © Photographee.eu - Fotolia.com

Zgodnie z art. 446 § 3 Kodeksu cywilnego najbliżsi członkowie rodziny zmarłego mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie, jeśli wskutek jego śmierci nastąpiło pogorszenie się ich sytuacji życiowej.

Przeczytaj także: Odsetki za zwłokę od odszkodowania zwolnione z podatku dochodowego

W świetle art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przeważającej większości przypadków odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby korzystać będzie ze zwolnienia z podatku dochodowego – w zależności od charakteru tego odszkodowania – jako:
  1. otrzymane odszkodowanie, którego wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  2. inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie (art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  3. kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych (art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Należy jednak zwrócić uwagę, że powołane przepisy przyznają zwolnienie podatkowe świadczeniu, które jest odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem. Przepisy nie odnoszą się jednak do odsetek od takiego odszkodowania lub zadośćuczynienia, co oznacza, że odsetki za zwłokę w spełnieniu przez zobowiązanego świadczenia stanowiącego odszkodowanie nie skorzystają już ze zwolnienia od podatku dochodowego.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Członkowie rodziny zmarłego mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie

Zgodnie z art. 446 § 3 Kodeksu cywilnego najbliżsi członkowie rodziny zmarłego mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie, jeśli wskutek jego śmierci nastąpiło pogorszenie się ich sytuacji życiowej.


Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w licznych negatywnych dla podatników interpretacjach organów podatkowych, w tym m.in.:
  1. w interpretacji indywidualnej z dnia 4 września 2014 r. o sygn. IBPBII/1/415-441/14/JP, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że: „kwota odsetek wypłacona Wnioskodawczyni z tytułu przyznanego jej na podstawie wyroku sądu odszkodowania w związku z roszczeniem wynikającym z art. 446 § 3 Kodeksu cywilnego (odszkodowanie dla członków najbliższej rodziny zmarłego, przp. aut.) nie korzysta z żadnego ze zwolnień podatkowych, określonych w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem.”,
  2. w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2014 r. o sygn. IPTPB2/415-672/13-4/KKu, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wskazał, że: „nie można przyjąć, że odsetki są odszkodowaniem sensu stricte i jako takie objęte są zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianym dla odszkodowań.”,
  3. w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2014 r. o sygn. ITPB1/415-385/14/AK, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że: „odsetki zasądzone wyrokiem sądu dla Wnioskodawcy nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego ponieważ nie są odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem lecz wynikają z odrębnych przepisów i dotyczą opóźnienia w spłacie świadczenia pieniężnego. Tym samym przyznane Wnioskodawcy odsetki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Powyższe oznacza, że odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania stanowić będą przychód podatkowy z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który trzeba będzie wykazać w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiła wypłata odsetek.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: