Kiedy zwrot podatku z zagranicy w zeznaniu podatkowym?
2015-09-14 13:11
PIT © wawritto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca za granicą: zwrot podatku poza ulgą abolicyjną
Generalnie osoba, która uzyskuje dochody za granicą, może rozliczać się wyłącznie z fiskusem kraju, w którym pracuje. Jednak jeśli pomimo pracy za granicą, centrum interesów życiowych danej osoby znajduje się w Polsce, wówczas powinna opłacić podatki w kraju. Taka konieczność czasem jest jednak źródłem kłopotów, zwłaszcza, jeśli dostaje się zwrot pieniędzy od zagranicznego fiskusa.Holenderski fiskus oddał sporą sumkę
Takie „nieszczęście” zdarzyło się podatnikowi, który podlegał obowiązkowi podatkowemu w Polsce lecz dochody uzyskiwał wyłącznie z umowy o pracę z holenderską firmą. Rozliczył się z dochodów, uzyskanych w 2013 r., od których zapłacił ponad 160 tys. zł podatku i taką kwotę wpisał do rozliczenia w Polsce (zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć podatek zapłacony za granicą przy rozliczeniach w kraju). Jednak okazało się, że podatek został nadpłacony i w rezultacie podatnik uzyskał zwrot ponad 127 tys. zł.
Podatnik zwrócił się do o interpretację podatkową, jak sobie z tym problemem poradzić. Zaproponował dwa rozwiązania. Pierwsze zakładało, że podatnik złoży korektę zeznania za rok 2013, w którym wpisze faktycznie zapłaconą za granicą kwotę podatku i jednocześnie w tej korekcie skorzysta z ulgi abolicyjnej (która jest skierowana do osób pracujących w krajach, które mają mniej korzystne dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Drugi pomysł zaś sprowadzał się do tego, żeby po prostu kwotę zwrotu za rok 2013 doliczyć do podatku za rok 2014, a więc rok, w którym podatnik faktyczne ten zwrot otrzymał.
fot. wawritto - Fotolia.com
PIT
Nie da się skorygować prawidłowego zeznania
Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 sierpnia 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-174/15/BJ) uznała, że pierwszy pomysł jest zły, zaś drugi zaaprobowała.
Jak wynika z interpretacji, w przypadku propozycji zakładającej złożenie korekty zeznania za rok 2013 i uwzględnienia w niej rzeczywiście zapłaconego podatku (a więc już po ujęciu w rozliczeniu zwrotu części podatku), doszłoby do naruszenia przepisów. Mianowicie podatnik w zeznaniu wpisuje kwotę podatków rzeczywiście zapłaconą w danym roku – bez uwzględnienia ewentualnych, przyszłych zdarzeń. Inaczej rzecz ujmując – podatnik pierwotnie rozliczył się prawidłowo, zgodnie z prawem, zaś korekta byłaby z przepisami sprzeczna.
Podatek dodaj do podatku
Za to rozwiązanie, według którego zwrot nadpłaty uzyskany w innym kraju dolicza się do podatku w zeznaniu za rok, w którym ten zwrot nastąpił, zostało uznane za prawidłowe. Wynika to wprost z art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak czytamy w interpretacji, „w zeznaniu podatkowym za 2014 rok winien doliczyć do podatku różnicę pomiędzy podatkiem odliczonym w zeznaniu za 2013 rok a faktycznie odprowadzonym przez niego podatkiem do holenderskich organów podatkowych, po uwzględnieniu zwrotu podatku dokonanego w 2014 roku”.
Marek Siudaj, Tax Care
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)