Przychody, koszty podatkowe i podatek wspólników spółki komandytowej
2015-09-04 12:26
Przychody, koszty podatkowe i podatek wspólników spółki komandytowej © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek dochodowy w spółce komandytowej
Gdyby bowiem osoby fizyczne ograniczyły się jedynie do prowadzenia przedsiębiorstwa w formie spółki z o.o., podatek dochodowy byłby płatny dwukrotnie. Najpierw spółka od uzyskanego dochodu musiałaby zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych (a więc CIT) w wysokości 19%. Na tym etapie jednak zarobione pieniądze w dalszym ciągu pozostają w spółce. Aby stały się one własnością wspólników, ci muszą podjąć uchwałę o podziale wypracowanego zysku pomiędzy siebie w postaci dywidendy. Ta natomiast jest opodatkowana 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Dlatego też gro przedsiębiorców podejmuje działania zmierzające do obniżenia obciążeń fiskalnych. Otwarciem firm na własne imię i nazwisko jednak często nie są zainteresowani z uwagi na odpowiedzialność za zobowiązania. W przypadku własnej firmy odpowiedzialność ta jest nieograniczona. Oznacza to, że błędnie podjęta decyzja może skutkować utratą dobytku całego życia. Ograniczenie tej odpowiedzialności występuje w przypadku spółki z o.o. (co do zasady do wysokości wkładów na kapitał zakładowy). Niestety prowadzenie działalności w tej formie to wysoka danina dla państwa, o czym mowa była wyżej.
Wyjściem pośrednim jest utworzenie spółki komandytowej, w której to komandytariuszem są osoby fizyczne, zaś komplementariuszem spółka z o.o., której wspólnikami są komandytariusze spółki komandytowej. Dlaczego jest to opłacalne?
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Przychody, koszty podatkowe i podatek wspólników spółki komandytowej
Art. 102 Kodeksu spółek handlowych
Spółka komandytowa, jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej. Spółki niemające osobowości prawnej nie są natomiast podatnikami podatku dochodowego i to niezależnie od tego, czy ich wspólnikami są osoby prawne, czy osoby fizyczne. W efekcie nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym (wyjątkiem od reguły są spółki komandytowo-akcyjne, które wolą ustawodawcy od 2014 r. stały się podatnikami CIT-u).
I tak zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Podobna regulacja znajduje się w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że ustawodawca nakazuje rozpoznawać różne źródła przychodów. Stąd istotny jest także art. 5b ust. 2 tejże ustawy mówiący, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Mówiąc innymi słowy wspólnik spółki komandytowej uzyskany w taki sposób przychód zaliczy do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wspólnicy na bieżąco rozpoznają przypadające na nich przychody i koszty podatkowe – w momencie kiedy spółka osiągnie przychody lub poniesie koszty, a od ustalonego za dany miesiąc lub kwartał dochodu odprowadzają zaliczkę na podatek dochodowy (PIT i CIT). Końcowe rozliczenie następuje w zeznaniu rocznym (zgodnie z zasadą, że przychody i koszty przyporządkowuje się im w takiej proporcji, w jakiej zgodnie z umową spółki uczestniczą oni w zyskach), razem z innymi dochodami w taki sposób opodatkowanymi.
Do spółek komandytowych stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej (art. 103 KSH). To z kolei oznacza, że umowa spółki może zwolnić wspólnika (np. komandytariusza) od udziału w stratach (art. 51 § 3 KSH), jak też że wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę (art. 53 KSH).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)