eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAmortyzacja środków trwałych: możliwe obniżenie stawki do 0%

Amortyzacja środków trwałych: możliwe obniżenie stawki do 0%

2015-08-26 13:18

Amortyzacja środków trwałych: możliwe obniżenie stawki do 0%

Amortyzacja środków trwałych możliwa © Andrey Popov - Fotolia.com

Nie ma żadnych przeszkód, aby spółka obniżała stawki amortyzacyjne środków trwałych, w tym nawet do 0%. Wysokość obniżenia stawki jest dowolna i zależy od podatnika. W przypadku środków trwałych przejętych w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową, obniżenia takiego można dokonać najwcześniej w pierwszym miesiącu roku podatkowego następującego po tym, w którym miało miejsce przekształcenie - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 19.08.2015 r. nr IBPB-1-1/4511-226/15/ZK.

Przeczytaj także: Amortyzacja środka trwałego po jego istotnej modernizacji

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki jawnej, korzystającej ze wsparcia ze środków unijnych na zakup środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych. Schemat postępowania wyglądał w ten sposób, że spółka jawna najpierw nabyła powyższe, po czym otrzymała na nie dofinansowanie ze środków UE.

Tak nabyte środki trwałe są amortyzowane metodą liniową. Spółka komandytowa zamierza obniżyć stawki amortyzacji dla niektórych, bądź wszystkich środków trwałych, w tym finansowanych także ze środków unijnych. Rozważane jest zmniejszenie amortyzacji nawet do zera. Spółka komandytowa nie wyklucza również, że w przyszłości także będzie nabywać środki trwałe, które następnie będą dofinansowane ze środków unijnych.

Zadano pytanie, czy możliwe jest obniżenie stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do nabytych w przeszłości jak i nabywanych w przyszłości środków trwałych do dowolnej wysokości, w tym także do 0%? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Amortyzacja środków trwałych możliwa

Nie ma żadnych przeszkód, aby spółka obniżała stawki amortyzacyjne środków trwałych, w tym nawet do 0%. Wysokość obniżenia stawki jest dowolna i zależy od podatnika.


Brzmienie powyższego przepisu wskazuje, że amortyzacja podatkowa stanowi formę rozłożonego w czasie, obciążania kosztów podatkowych wartością używanych w prowadzonej działalności gospodarczej przedmiotów, które zużywają się w okresie dłuższym niż 1 rok. Okres amortyzacji jest zwykle zbliżony do standardowego okresu użytkowania danego rodzaju środków trwałych, co znajduje odzwierciedlenie w wysokości stawek amortyzacyjnych wskazanych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

W myśl art. 22h ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Stosownie do art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Przepis ust. 12 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej, połączonego albo podzielonego (art. 22g ust. 22 ww. ustawy).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: