Samochód z UE czyli VAT-23 i ograniczone prawo do odliczenia
2015-08-25 13:07
Zakup auta © ViewApart - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spóźniona faktura z odwróconym VAT nie wpływa na odliczenie podatku
Rozliczenia VAT związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów z reguły ograniczają się do ich ujęcia w rejestrach oraz deklaracji VAT zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego (oraz wykazania ich wartości w informacji podsumowującej VAT-UE). Podatek należny od takich transakcji co do zasady w pełnej wysokości przekształca się w podatek naliczony, dlatego też WNT z reguły jest tutaj neutralne podatkowo. Wyjątkiem są jednak środki transportu, które podatnik zamierza rejestrować bądź używać w Polsce.W poz. 32 deklaracji VAT-23 podatnik wykazuje cenę nabycia pojazdu, która wynika z faktury wystawionej przez dostawcę. Warto przy tym pamiętać, że podstawa opodatkowania WNT może się różnić od kwoty wykazanej we wskazanej pozycji. Wszystko przez zasady ustalania podstawy opodatkowania WNT.
Mianowicie art. 30a ust. 1 ustawy o VAT mówi, że do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku WNT, stosuje się odpowiednio przepisy art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11.
Przydatne narzędzia:
Deklaracja VAT-23
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku (i to bez względu na to, kto je pobiera),
- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
fot. ViewApart - Fotolia.com
Zakup auta
Do podstawy opodatkowania WNT samochodu może zatem być doliczona np. akcyza (gdy jest to samochód osobowy).
Ustaloną w taki sposób podstawę opodatkowania jak i podatek należny ujmowane są w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej. Warto przy tym pamiętać, że kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego z tytułu WNT środka transportu, dodatkowo ujmuje się także w deklaracji VAT (VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D).
Wcześniejsza zapłata podatku (którą oczywiście później w deklaracji VAT można odliczyć) to jednak nie koniec złych wieści. Podatnik, który kupił samochód osobowy, bądź inny, zrównany z nim na potrzeby VAT-u, musi bowiem pamiętać także o ograniczeniach w zakresie jego odliczenia podatku naliczonego. Te mają bowiem zastosowanie również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu.
Mianowicie po stronie podatku należnego podatnik obowiązany jest wykazać jego pełną wartość, zaś po stronie podatku naliczonego podatnik wykaże co do zasady 50% kwoty podatku należnego z tytułu WNT, o ile oczywiście zakup ma związek z czynnościami opodatkowanymi. Jeżeli jednak samochód będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej (co niestety wiąże się z dodatkową dokumentacją), podatnik będzie mógł odliczyć podatek w pełnej wysokości. Jedynie w tym przypadku VAT stanie się neutralny.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Jaki podatek od nieruchomości zapłacą w 2025 r. mieszkańcy największych miast?
-
Ważne limity dla prowadzących działalność gospodarczą w 2024 roku
-
Zmiany w KSeF: niższe kary dla firm, nowy harmonogram wdrożenia
-
Zmiana stanowiska MF w zakresie beneficjentów i podatku u źródła może być korzystna dla podatników