Kontrakt menadżerski to wyższy podatek i składki ZUS
2015-07-06 11:00
![Kontrakt menadżerski to wyższy podatek i składki ZUS [© kyo - Fotolia.com] Kontrakt menadżerski to wyższy podatek i składki ZUS](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Kontrakt-menadzerski-to-wyzszy-podatek-i-skladki-ZUS-159258-200x133crop.jpg)
Kontrakt menadżerski to wyższy podatek i składki ZUS © kyo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zarządzanie przedsiębiorstwem = skala podatkowa
Aby uciec przed wysokimi daninami, menedżerowie najpierw otwierali działalność gospodarczą na własne nazwisko, w ramach której świadczyli usługi menedżerskie, a następnie spółki osobowe – wybierając oczywiście dla tych form prowadzenia działalności opodatkowanie podatkiem liniowym. Miało ich to ochronić przed płaceniem podatków wg wyższych stawek podatkowych.Niestety zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne uważały i nadal uważają, że przychody takie zaliczają się nie do działalności gospodarczej, a przychodów z działalności wykonywanej osobiście (i to w każdym przypadku, nawet gdy kontrakt zostanie podpisany przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej firmy).
To z kolei oznacza, że przychodów takich nie można opodatkować liniowo – zawsze ma do nich zastosowanie skala podatkowa. Jeżeli zatem menedżer zarabia rocznie ponad 85,5 tys. zł – od nadwyżki ponad tę kwotę musi płacić nie 18, a 32% podatku dochodowego.
Przydatne narzędzia:
- Kalkulator zaliczki na podatek – skala podatkowa
- Kalkulator zaliczki na podatek – stawka liniowa
fot. kyo - Fotolia.com
Kontrakt menadżerski to wyższy podatek i składki ZUS
W podatku dochodowym menadżerowie nie mogą wybrać opodatkowania liniowym PIT. Ostatnio zaś Sąd Najwyższy orzekł, że także składki ZUS powinny być tutaj płacone od faktycznej wartości wynagrodzenia.
17 czerwca 2015 r. uchwałą składu 7 sędziów o sygn. akt III UZP 2/15 jednakże Sąd Najwyższy pozbawił ich i tej drogi optymalizacji.
Sąd Najwyższy uznał, że tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Warto w tym miejscu dodać, że we wcześniejszych orzeczeniach Sąd Najwyższy dopuszczał opłacanie składek ZUS przez menadżerów – przedsiębiorców z działalności gospodarczej (por. wyrok z dnia 12 listopada 2014 r., I UK 126/14, czy wyrok z dnia 9 grudnia 2008 r., I UK 138/08).
Sąd Najwyższy nie podzielił jednak takiego stanu rzeczy i jednocześnie, wskutek omawianej uchwały, ujednolicił podejście sądów w tej materii. Zauważył on, iż obecnie można spotkać sytuacje, w których członkowie zarządu spółek kapitałowych zakładają własne firmy, których przedmiotem jest wyłącznie zarządzanie przedsiębiorstwami i następnie w ramach tzw. „samozatrudnienia” obejmują oni funkcje menedżerów. Od uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia odprowadzają oni samodzielnie składki ZUS, przy czym podstawa wymiaru składek w tym przypadku jest stosunkowo niska i z reguły wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS.
SN wskazał, że proceder taki, niewątpliwie korzystny dla samych menadżerów (jako że płacili oni stosunkowo niskie składki), niekorzystnie uderza w Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, czyli ogół ubezpieczonych.
Stąd Sąd Najwyższy uznał, że menedżerowie nie świadczą usług na zasadzie „samozatrudnienia”, lecz są związani ze spółką umową „zlecenia” – inną umową cywilnoprawną o podobnym charakterze. To oznacza, że spółki, w których menedżerowie tacy pracują, powinny odprowadzać do ZUS składki w wysokości liczonej od faktycznie uzyskiwanego przez menedżerów przychodu na podstawie kontraktów menedżerskich.
Będą to niewątpliwie składki dużo wyższe od tych, które menedżerowie odprowadzaliby do ZUS z tytułu samozatrudnienia.
Powiększony skład Sądu Najwyższego nadał ww. uchwale moc zasady prawnej oraz zastrzegł, że przedstawiona w niej wykładnia wiąże od dnia podjęcia uchwały (czyli od 17 czerwca 2015 r.).
![Optymalizacja wynagrodzenia członków zarządu [© anna - Fotolia.com] Optymalizacja wynagrodzenia członków zarządu](https://s3.egospodarka.pl/grafika/podatek-dochodowy/Optymalizacja-wynagrodzenia-czlonkow-zarzadu-skVsXY.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)