eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaDobrowolne odejście z pracy: odszkodowanie bez podatku dochodowego

Dobrowolne odejście z pracy: odszkodowanie bez podatku dochodowego

2015-06-20 06:56

Dobrowolne odejście z pracy: odszkodowanie bez podatku dochodowego

Odejście z pracy © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com.jpg

Wypłacone zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym dodatkowe odszkodowanie za dobrowolne odejście z pracy korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16.06.2015 r. nr IBPBII/1/4511-268/15/DP.

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe: dodatkowa odprawa z podatkiem dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W czerwcu 2015 r. wnioskodawczyni rozwiąże umowę o pracę. Z tego tytułu zostanie jej wypłacone odszkodowanie wynikające z Regulaminu Programu Dobrowolnych Odejść. Jest to kwota należna uprawnionemu pracownikowi z tytułu rozwiązania jego umowy o pracę na mocy porozumienia stron w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Odszkodowanie to zostanie wypłacone w drodze porozumienia z pracodawcą, a wynika z Regulaminu Dobrowolnych Odejść będącego regulaminem, o którym mowa w art. 9 §1 Kodeksu pracy. Świadczenie to nie będzie wypłacane z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia ani też nie będzie stanowiło odprawy pieniężnej wypłacanej na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jak też nie będzie wynikało z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.

Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy od otrzymanych pieniędzy będzie musiała zapłacić podatek dochodowy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Stosownie do art. 11 ust. 1 powołanej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com.jpg

Odejście z pracy

Wypłacone zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym dodatkowe odszkodowanie za dobrowolne odejście z pracy korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przydatne narzędzia
Kalkulator płacowy

Użyty powyżej zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: