eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePułapki przy rozliczaniu dochodów z holenderskim urzędem skarbowym

Pułapki przy rozliczaniu dochodów z holenderskim urzędem skarbowym

2015-06-17 14:07

Pułapki przy rozliczaniu dochodów z holenderskim urzędem skarbowym

Holandia to trzeci, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. © Freesurf - Fotolia.com

Według danych GUS Holandia to trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl, w 2015 roku holenderski fiskus może zwrócić polskim obywatelom około 500 milionów złotych. Jednak po wprowadzeniu zmian w przepisach prawa podatkowego w 2013 roku, na skutek błędnie wypełnionych zeznań podatkowych około 13,5 tysiąca Polaków rozliczających się w Holandii nie otrzymało należnych im w sumie ok. 17 milionów złotych. Z drugiej strony około 40 tysięcy polskich migrantów może otrzymać w 2015 r. wezwania do rozliczenia, z opcją kary za brak dostarczenia deklaracji w terminie.

Przeczytaj także: Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

Kosztowne zmiany holenderskiej ordynacji podatkowej


„Holenderskie prawo podatkowe umożliwia rozliczenie się z tamtejszym fiskusem do pięciu lat wstecz. Zmiany ordynacji podatkowej, spowodowały iż kwota wolna od podatku naliczana jest proporcjonalnie do ilości przepracowanego czasu. Co za tym idzie, progi podatkowe są niższe dla osób pracujących krótkoterminowo, a wyższe dla osób, pracujących w pełnym, rocznym wymiarze czasowym.

Zmiany przepisów sprawiły, że w ubiegłym roku wiele osób zamiast zwrotu podatku, wykazało niedopłatę. Niestety, większość nielicencjonowanych firm obsługuje tylko tych klientów, którym należy się zwrot. Natomiast interesanci z niedopłatą odsyłani są z kwitkiem. Nikt nie informuje takich osób, że w momencie kiedy niedopłata przekracza 40 euro, należy złożyć obowiązkowe rozliczenie roczne i dopłacić podatek.

Według naszych szacunków około 40 tysięcy emigrantów otrzyma w 2015 r. wezwania do rozliczenia, z opcją kary za brak dostarczenia rozliczenia w terminie. Niestety często korespondencja trafia na nieaktualne adresy klientów lub jest dla nich niezrozumiała. Prowadzi to do naliczania jeszcze wyższych kar przez holenderską skarbówkę”
– mówi Adam Powiertowski, Prezes Euro-Tax.pl.

Uwaga na błędy w oprogramowaniu


W Holandii każdy indywidualny podatnik może rozliczyć swoją deklarację w urzędowym systemie on-line. Jednak urząd skarbowy nie ponosi odpowiedzialności za błędy programu, a takowe się zdarzają. W ubiegłym roku oficjalny program urzędowy błędnie liczył wielkość podatku do odzyskania.
– „Holenderski US otwarcie o tym informował. Algorytm zaniżał zwrot podatku, co według naszych szacunków spowodowało, że około 13,5 tysiąca Polaków nie otrzymało należnych im 17 milionów złotych. Innym problemem jest to, że w Polsce większość firm zajmujących się zwrotem podatku niestety używa właśnie tego systemu urzędowego, mimo iż nie może on być używany w sposób komercyjny. Działają nielegalnie, a do tego na systemie który wprowadza podatników w błąd.

Skutkuje to tym, iż klient podpisuje coś, czego nie wypełnił, a pośrednik wypełniający oświadczenie nie ponosi żadnej odpowiedzialności zarówno przed klientem jak i przed urzędem skarbowym. Ewentualne konsekwencje w całości spadają na podatnika”
– mówi Marta Danko, specjalista ds. rozliczeń holenderskich w firmie CUF sp. z o.o.

fot. Freesurf - Fotolia.com

Holandia to trzeci, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków.

Szacuje się, że w tym roku holenderski fiskus zwróci Polakom nawet 0,5 mld zł.


Szerokie możliwości ulg


Przepisy podatkowe w Holandii dają możliwość pracującym tam osobom na odliczenie od podatku określonych wydatków. Odliczyć można między innymi: oprocentowanie hipoteki, koszty edukacji własnej, usługi prawnicze i adwokackie, a także uzyskać ulgę na dziecko. Holenderski urząd refunduje także koszty poniesione na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego tzw. Zorgtoeslag.
Holenderskie Urzędy skarbowe nie mają restrykcyjnie ustalonych terminów realizacji zwrotu. Istnieje jednak zasada, iż klient, którego zgłoszenie wpłynie do urzędu w ciągu pierwszego kwartału następnego roku po okresie zatrudnienia (czyli np. osoba pracowała w 2014 roku, więc zgłoszenie musi nastąpić do 31.03.2015), może spodziewać się decyzji do końca czerwca danego roku. Natomiast zwrot nadpłaconego podatku z zeznania zarejestrowanego w drugim kwartale powinien nastąpić do końca roku. Wszelkie późniejsze zgłoszenia będą rozpatrywane przez urząd nawet do trzech lat.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: