Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy
2015-05-18 12:24
Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy © nanantachoke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot VAT za materiały budowlane: ostatni dzwonek na wniosek
Teoretycznie z wnioskiem o zwrot części VAT-u zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych można wystąpić do fiskusa do końca 2018 r. w ramach tzw. praw nabytych. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili i to z dwóch powodów.Po pierwsze odkładanie złożenia wniosku powoduje niepotrzebne mrożenie swoich środków finansowych. O zwrot można ubiegać się bowiem jedynie w stosunku do faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. Nie będą tutaj uwzględniane wydatki bieżące. Tym samym wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do złożenia wniosku podatnicy dawno powinni mieć u siebie. W związku z tym nie warto odwlekać terminu zwrotu tym bardziej, że przekazanie pieniędzy fiskus ma 4 miesiące od chwili złożenia wniosku.
Drugim, zdaje się istotniejszym powodem, jest zabieranie przez państwo z każdym rokiem prawa do ubiegania się o zwrot w stosunku do najstarszych wydatków. We wniosku składanym w bieżącym roku nie można bowiem wykazać faktur sprzed 2006. Z upływem każdego roku kalendarzowego ustawodawca zabiera kolejne dwa lata . I tak:
- jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2006-2007 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2015 r.
- jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2008-2009 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2016 r.
- jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2010-2011 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2017 r.
- jeżeli faktura za materiały budowlane została wystawiona w latach 2012-2013 – aby uzyskać w stosunku do nich zwrot VAT, wniosek należy złożyć do końca 2017 r.
Oczywiście w składanym wniosku wykazuje się faktury z wszystkich lat, w których poniesiono wydatki budowlane, a za które zwrot jeszcze przysługuje.
fot. nanantachoke - Fotolia.com
Zwrot VAT od materiałów budowlanych wciąż możliwy
Oczywiście zwrot ten tyczy się jedynie zakupionych materiałów budowlanych na potrzeby mieszkaniowe podatnika (czyli budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę/przystosowanie budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach, a także remont budynku lub lokalu mieszkalnego).
Faktura podstawowym dokumentem
Aby o zwrot części VAT-u podatnik mógł się ubiegać, musi posiadać faktury potwierdzające dokonane zakupy. Faktury takie jednakże musiały być wystawione do końca 2013 r. Fiskus bardzo rygorystycznie podchodzi do tego terminu, o czym boleśnie przekonał się jeden z podatników. Otóż dokonał on zakupów do końca 2013 r., niemniej te zostały udokumentowane nie fakturami, a paragonami fiskalnymi. Faktury zostały wystawione przez sklep na żądanie kupującego w 2014 r. (z datą sprzedaży w roku 2013) na podstawie wystawionych paragonów (podatnik pozostawił sobie przy tym kopie paragonów).
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.07.2014 r. uznał, że w takim przypadku zwrot się nie należy. Aby o niego się ubiegać, faktury dokumentujące zakup winny bowiem być wystawione do 31 grudnia 2013 r., a nie w roku 2014 (mimo że faktyczne zakupy miały miejsce w roku 2013).
Nie ma za to przeszkód, aby ubiegać się o zwrot części VAT na podstawie faktury zaliczkowej, o ile ta została wystawiona w powyższym terminie oraz wtedy zapłacona.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator zwrotu części podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym
Organ uznał, że skoro wystawiona w grudniu 2013 r. faktura zaliczkowa dokumentuje poniesiony wydatek na zakup pustaków do budowy domu, a nadto podatnik wydatek ten poniósł przed rokiem 2014, może ubiegać się on zwrot części zapłaconego VAT-u.
O zapłacie też należy pamiętać
Wskazana wyżej zapłata istotna jest przy tym nie tylko w stosunku do faktur zaliczkowych, ale także „zwykłych”, na co uwagę zwrócił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30.10.2014 r. nr IBPBII/2/415-721/14/MZM.
Podatnik kupił materiały budowlane 18 grudnia 2013 r. i tego dnia też została wystawiona faktura, jednakże z odroczonym o miesiąc terminem płatności. Zapłata tej faktury nastąpiła na początku stycznia 2014 r.
Organ podatkowy podkreślił, że poniesienie wydatku nie jest tożsame z wystawieniem faktury. Należy przez niego rozumieć faktyczną zapłatę za towar, która dodatkowo musi być potwierdzona fakturą. W związku z powyższym, skoro faktyczna zapłata za towar nastąpiła w roku 2014, to pomimo wystawienia faktury w grudniu 2013 r. nie doszło do poniesienia wydatku w tym roku, a co za tym idzie, podatnik nie nabył prawa do ubiegania się o zwrot części zapłaconego VAT-u.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)