eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweOd lipca 2015 r. zakup laptopa czy PlayStation 4 bez podatku VAT

Od lipca 2015 r. zakup laptopa czy PlayStation 4 bez podatku VAT

2015-05-12 13:21

Od lipca 2015 r. zakup laptopa czy PlayStation 4 bez podatku VAT

Zakup laptopa czy PlayStation 4 bez podatku VAT © tomispin - Fotolia.com.jpg

Już niedługo zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi sprzedawca nie naliczy VAT-u przy sprzedaży niektórych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, przenośne komputery czy konsole do gier wideo.

Przeczytaj także: Informacje podsumowujące na odwrotne obciążenie, czyli "uprzejmie donoszę"

Rewolucja ta nie dotknie jednak zwykłych Kowalskich. Dla nich cena towaru pozostanie na niezmienionym poziomie, zaś na fakturze czy paragonie zakupu w dalszym ciągu będzie widniała informacja o naliczonym (wg stawki podstawowej, która obecnie wynosi 23%) podatku VAT.

Mniejszą kwotę sprzedawcy zapłacą za to firmy zajmujące się handlem takim sprzętem, chociaż oszczędność jest pozorna. Dlaczego?

Polska skarbówka nie radzi sobie bowiem ze ściganiem nadużyć w zakresie wyłudzania VAT-u czy unikania opodatkowania. Szczególnie podatne na te oszustwa są m.in. towary z branży elektronicznej.
Poczynając od 1 lipca 2015 r. mechanizmem odwróconego VAT-u zostanie objęta m.in. dostawa komputerów kieszonkowych (np. notesów komputerowych), laptopów, notebooków, tabletów, telefonów komputerowych, w tym smartfonów, czy konsoli do gier wideo (do których zalicza się m.in. PlayStation 4).

Odwrotne obciążenie czyli VAT od sprzedaży rozlicza nabywca


Zasada odwróconego VAT-u polega na tym, iż obowiązek rozliczenia podatku należnego od danej transakcji ciąży nie na sprzedawcy, a nabywcy, co stanowi odstępstwo od generalnej zasady, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług.

Polska korzysta z tego mechanizmu od kwietnia 2011 r. W lipcu 2011 roku wprowadzono do ustawy o VAT załącznik nr 11, który zawiera wykaz towarów, których dostawa winna następować na zasadzie odwrotnego obciążenia (wykaz ten ulega nowelizacjom; kolejna wejdzie w życie 1 lipca 2015 r. i wprowadzi taki sposób rozliczania podatku m.in. na wskazany wyżej sprzęt elektroniczny).

fot. tomispin - Fotolia.com.jpg

Zakup laptopa czy PlayStation 4 bez podatku VAT

Już niedługo zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi sprzedawca nie naliczy VAT-u przy sprzedaży niektórych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, przenośne komputery czy konsole do gier wideo.


Nie oznacza to jednak, że każdy zakup przez przedsiębiorcę wskazanych towarów nastąpi bez VAT. Ustawodawca wprowadza do ustawy bowiem dodatkowy warunek, że łączna wartość wymienionych towarów w ramach jednej transakcji musi przekraczać 20 000 zł, bez kwoty podatku.
Ważna zmiana!
Poczynając od 1 lipca 2015 r. odwrócony VAT będzie stosowany do towarów wymienionych w załączniku 11 do ustawy o VAT jedynie wówczas, gdy ich nabywcą będzie czynny podatnik VAT. Obecnie wystarczającym jest dokonanie zakupu przez podatnika VAT (w tym także korzystającego ze zwolnienia).

Powyższa zmiana z jednej strony uprości postępowanie podatników korzystających ze zwolnienia (na których obecnie w związku z takim zakupem ciąży obowiązek rozliczenia VAT należnego z fiskusem, co w praktyce polega na zapłaceniu tego podatku oraz złożeniu odpowiedniej deklaracji), z drugiej jednakże na początku obowiązywania znowelizowanych regulacji, wprowadzi niemały chaos przy rozliczaniu takich transakcji. Sprzedawcy bowiem będą musieli uzyskać od swoich klientów informacje, czy ci rozliczają podatek od towarów i usług, co obecnie nie miało dla nich znaczenia i na podstawie takiej informacji będą rozstrzygać, czy towar zostanie sprzedany bez VAT.

Wykaz towarów, które zostaną objęte odwrotnym obciążeniem od lipca 2015 r.
  • Poz. 21a: Symbol PKWIU 24.33.20.0 - Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej"
  • Poz. 22a: Symbol PKWIU ex 24.41.20.0 - Złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku - wyłącznie złoto o próbie 325 tysięcznych lub większej, z wyłączeniem złota inwestycyjnego w rozumieniu art. 121 ustawy, z zastrzeżeniem poz. 22b
  • Poz. 22b: bez względu na symbol PKWiU - Złoto inwestycyjne w rozumieniu art. 121 ustawy
  • Poz. 22c: Symbol PKWIU ex 24.41.50.0 - Metale nieszlachetne platerowane srebrem oraz metale nieszlachetne, srebro lub złoto, platerowane platyną, nieobrobione inaczej niż do stanu półproduktu - wyłącznie złoto o próbie 325 tysięcznych lub większej, platerowane platyną, nieobrobione inaczej niż do stanu półproduktu
  • Poz. 22d: Symbol PKWIU 24.42.11.0 - Aluminium nieobrobione plastycznie
  • Poz. 22e: Symbol PKWIU 24.43.11.0 - Ołów nieobrobiony plastycznie
  • Poz. 22f: Symbol PKWIU 24.43.12.0 - Cynk nieobrobiony plastycznie
  • Poz. 22g: Symbol PKWIU 24.43.13.0 - Cyna nieobrobiona plastycznie"
  • Poz. 28a: Symbol PKWIU ex 26.20.11.0 - Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie mniejszej bądź równej 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne - wyłącznie komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy
  • Poz. 28b: Symbol PKWIU ex 26.30.22.0 - Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych - wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony
  • Poz. 28c: Symbol PKWIU ex 26.40.60.0 - Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem - z wyłączeniem części i akcesoriów
  • Poz. 28d: Symbol PKWIU ex 32.12.13.0 - Biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota i srebra lub platerowane metalem szlachetnym - wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota o próbie 325 tysięcznych lub większej, tj. niewykończone lub niekompletne wyroby jubilerskie i wyraźne części biżuterii, w tym pokrywane lub platerowane metalem szlachetnym"

Limit wartości transakcji co najmniej 20 000 zł będzie miał zastosowanie do poz. 28a-28c załącznika nr 11.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: